Development of a computer program for the static and dynamic analyses of asymmetric frame-shear wall structures
- Tez No: 6761
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET ASİMETRİK ÇERÇEVE-PERDE DUVARLI YAPILARIN STATİK VE DİNAMİK ANALİZİ IÇlN BlR BİLGİSAYAR PROGRAMI HAZIRLANMASI Ahmet Alper CAN Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Çetin YILMAZ Haziran 1989, 122 sayfa. Yatay yüklerin, üç boyutlu asimetrik yüksek bir yapıda, direnç elemanlarına dağılımı (perde duvar-çerçeve) problemi analiz edilmiş ve bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Direnç elemanlarının eksenel deformasyon yapmadıkları ve döşemelerin kendi düzlemlerinde rijid, düzlemleri dışında esnek oldukları kabul edilmiş, dolayısıyla her döşemede sadece üç bilinmeyen incelenmiştir. Sayısal örnekler çözülmüş ve programın geçerliliği için karşılaştırmalar yapılmıştır. Elde edilen sonuçların yayınlanmış sonuçlarla uyum içinde olduğu gösterilmiştir. Anahtar kelimeler : Asimetrik Yapılar, Yatay Yükleme, Çerçeve, Perde, Bilgisayar Programı. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT OF A COMPUTER PROGRAM FOR THE STATIC AND DYNAMIC ANALYSES OF ASYMMETRIC FRAME-SHEAR WALL STRUCTURES Ahmet Alper CAN M.Sc. in Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Çetin YILMAZ June 1989, 122 pages. The problem of the lateral loading distribution between the resistant elements (Shear-walls and frames) of a three-dimensional asymmetric tall building is analyzed and a computer program is written. The bracings are supposed to be axially undeformable and floors are infinitely rigid in their planes and infinitely flexible out of their planes, so that, only three degrees-of-freedom per floor are considered. Numerical examples are solved and a comparative study is done to validate the computer program. Calculated results are shown within reasonable accuracy to agree with existing results. Keywords : Asymmetric Structures, Lateral Loading, Frame, Shear Wall, Computer program. in