Karbürleme yapılan genel yapı çeliğinin mikroyapı ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of microstructural and mechanical properties of carburized general construction steel
  1. Tez No: 676106
  2. Yazar: ÖMER ÇÖLOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KHANGARDASH ASGAROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, yapı çeliği olarak bilinen alaşımsız St37 çeliğinden üretilmiş numunelere kutu karbürleme (sementasyon) işlemi uygulanarak yüzey sertleştirmenin mikroyapı ve mekanik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Deneyde 800 ºC ve 930 ºC 'deki 2 farklı sıcaklıklarda gerçekleşen numuneler kutu içerisinde kömür tozu ile birlikte ağzı sıkıca hava almayacak şekilde kapatılarak 3,5 ve 10 saat sementasyon olacak şekilde fırında bekletilmiştir. Sementasyon yapılan numunelerin mikroyapısı incelenerek kaplama kalınlıkları, sertlik deneyleri yapılarak sertlik değişimleri ve aşınma deneyleri yapılarakta aşınma miktarları incelenmiştir. Yapılan vickers yöntemi sertlik testleri sonucunda, en yüksek sertlik değerleri 930 ºC ve 10 saat sementasyon yapılan numunede olduğu ortaya çıkmıştır. Aşınma testleri sonucunda numuneye 10N ve 20N luk yükler verilerek malzemenin üzerindeki aşınma cihazının 10 mm strok mesafede 100 m yol alarak aşınma miktarları bulunmuştur. Aşınma testleri sonucunda uygulanan sementasyon süresi ile aşınma kaybının ters orantılı olduğu, aynı şekilde sementasyon sıcaklık değeri ile aşınma kaybıda ters orantılı iken uygulan yük ile aşınma kaybının doğru orantılı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of surface hardening on microstructure and mechanical properties was investigated by applying box carburizing (cementation) process to samples produced from unalloyed St37 steel, known as structural steel. In the experiment, the samples, which took place at 2 different temperatures at 800 ºC and 930 ºC, were kept in the oven with coal dust in the box for 3, 5 and 10 hours for cementation, with the mouth tightly closed. By examining the microstructure of the cemented samples, the coating thicknesses, hardness changes by making hardness tests, and the amount of wear were examined by performing abrasion tests. As a result of the vickers method hardness tests, it was revealed that the highest hardness values were found in the sample that was cemented for 10 hours at 930 ºC. As a result of the wear tests, 10N and 20N loads were applied to the sample, and the wear amount of the wear device on the material was found by traveling 100 m at a stroke distance of 10 mm. As a result of the wear tests, the applied cementation time and the wear loss are inversely proportional, while the cementation temperature value is inversely proportional to the wear loss. It has been determined that the applied load and the wear loss are directly proportional.