Etkin siber güvenlik stratejilerinde yönetim bilişim sistemlerinin yaklaşımları
Management information systems approach in effective cyber security strategies
  1. Tez No: 676107
  2. Yazar: ÖMER BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENAP ERDEMİR, PROF. DR. MAHMUT KUBİLAY AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Siber uzayı oluşturan internet ve bilişim teknolojileri, siber uzaya birçok bilgi taşımakta ve depolamaktadır. Bu durumda kişileri, şirketleri ve kurumları internet ve bilişim teknolojilerine bağımlı hale getirmektedir. Siber uzayda toplanan bilgi güvenliği, gizlilik, bütünlük ve erişebilirlik olarak üç temel unsurdan meydana gelmektedir. Bu üç temel unsurdan birinde oluşacak bir zafiyet bilginin güvenliğini riske atmaktadır. Günümüzde devletler, şirketler, kurumlar ve kişiler için son derece önemli olan bilgi, bilgisayar korsanları tarafından istismar edilebilir hale gelmektedir. Siber güvenlik önlemleri bağlamında, yönetim bilişim sistemlerinin kurumlar ve şirketler için en hızlı bir biçimde, veriyi toplayıp, anlamlı bilgiler haline getirip ve doğru bir şekilde yöneticilere aktarıp, etkin ve anlamlı kararlar almalarında faydalı olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda büyük ölçekli şirketlere ve kamu kurumlarına ulaşılmıştır. Toplamda onüç büyük ölçekli şirkete ve bir kamu kurumuyla mülakat yöntemi ile görüşme sağlanmıştır. Elde edilen bulgular incelenmiş ve yorumlanmıştır. Şirketlerin kendi bünyelerinde bilgi işlem ve siber güvenlik departmanları oluşturduğu görülmektedir. Kamu kurumlarının ise tek bir elden incelenip analiz edilmesi gerekmektedir. Elde edilen sonuçlarda, siber güvenlik yaklaşımlarında etkin, hızlı ve doğru karar almada, yönetim bilişim sistemlerinin önemli rol oynadığı görülmüş ve siber güvenlik önlemleri bağlamında yönetim bilişim sistemlerinin en uygun maliyeti sağlarken, şirketlere ekonomik olarak da kazanç sağlamada önemli rol oynadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The internet and information technologies that make up cyberspace carry and store a lot of information in cyberspace. In this case, it makes people, companies and institutions dependent on the internet and information technologies. Information collected in cyber space consists of three basic elements as security, confidentiality, integrity and accessibility. A weakness in one of these three basic elements puts the security of information at risk. Today, information, which is extremely important for governments, companies, institutions and individuals, becomes exploitable by hackers. In the context of cyber security measures, management information systems are thought to be beneficial for institutions and companies in collecting data, transforming them into meaningful information and transferring them to managers in the fastest way possible, and making effective and meaningful decisions. In this context, largescale companies and public institutions have been reached. In total, thirteen large-scale companies and one public institution were discussed by interview method. Obtained findings were analyzed and interpreted. It is seen that companies create information processing and cyber security departments within their own structures. On the other hand, The public institution needs to be examined and analysed from a single hand. In the results obtained, it has been observed that management information systems play an important role in making effective, fast and accurate decisions in cyber security approaches, and it has been observed that management information systems play an important role in providing economic profit to companies while providing the most affordable cost in the context of cyber security measures