Tunca Nehri bentik makroomurgasız faunası
Benthic macroinvertebrate fauna of Tunca river
- Tez No: 67612
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR KIRGIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu araştırma, Tunca Nehri'nin bentik makroomurgasız gruplarını belirlemek, bunların mevsimsel varyasyonlarını ve suyun fiziko-kimyasal özelliklerinden nasıl etkilendiklerini ortaya çıkarmak amacı ile yapıldı. Bunun için, nehirden seçilen 5 istasyondan, 1995 Martından 1996 Şubat'ına kadar, aylık dönemlerle çamur ve su örnekleri alındı. Nehir zemininin m2'sinde, 18 bentik makroomurgasız grubu ile temsil edilen, ortalama 4020 birey bulundu. Bu sayı içinde Oligochaeta %69,05, ve Chironomidae larvaları %21,92 oranlarla dominant gruplardır. Corixidae %3,71, Ephemeroptera %1,32, Odonata %0,70, Diğer Hayvanlar grubu %3,31'lik oranlarla temsil edilmektedir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY This study has been undertaken to determine benthic macroinvertebrate groups and their seasonal variations as well as the effects of physico-chemical properties of water on such groups of organisms. Field studies were carried out between March 1995 and February 1996, taking water and mud samples monthly from 5 different stations. An average of 4020 individuals represeting 18 different benthic macroinvertebrate groups have been found in per m2 in the benthic zone. Of these, Oligochaeta (%69,05) and Chironomidae larvae (%21,92) are the most dominant groups whilst some other organisms are represented with a low percentage as follows: Corixidae (%3,71), Ephemeroptera (%1,32), Odonata (%0,70) and others (%3.31).