E-health application to communicate with patients by building an electronic health portal
Elektronik sağlık portalı oluşturarak hastalarla iletişim için e-sağlık uygulaması
  1. Tez No: 676139
  2. Yazar: ALI AHMED AMEEN AL FAZEA
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
E-sağlık portalları, hastaların sağlık bilgilerine ve hizmetlerine daha kolay erişmelerini sağlar. Arka plandaki birçok tıbbi hizmeti etkin bir şekilde entegre edebilen bir e-sağlık portalı tasarlıyor ve uyguluyoruz. Böyle bir sistemi tasarlamanın temel zorluğu, hasta verilerinin gizliliği, teşhis sonuçlarının bütünlüğü ve sağlık hizmetlerinin kullanılabilirliği gibi kritik güvenlik gereksinimlerini karşılamaktır. Bu çalışmada, RBAC erişim kontrolüne bağlı olarak çeşitli klinisyenlerin ve hastaların erişebileceği ortak bir elektronik sağlık kayıt sisteminin tasarımı ve uygulaması sunulmaktadır. PHP programlama fonksiyonları ile hastaya özel şifre oluşturmaya odaklandık. Bu portal üzerinden doktor ile hasta arasında elektronik olarak randevu alma gibi etkin bir iletişim kurmak da mümkündür. Ayrıca doktorlar, Coronavirüs gibi yeni keşfedilen pandemilerin yayılmasıyla ilgili acil raporları iletmek için sistemi kullanabilir. Sistem testi ve değerlendirmesi de sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
E-health portals present patients with easier access to their healthcare information and services. We design and implement an e-health portal that can effectively integrate several background medical services. The central challenge in designing such a system is to meet critical security requirements, such as confidentiality of patient data, the integrity of diagnostic results, and the availability of healthcare services. In this study, the design and implementation of a common electronic health records system, which various clinicians and patients can access, is presented depending on the RBAC access control. We focused on creating a patient-specific password through PHP programming functions. It is also possible, on this portal, to establish effective communication between the doctor and the patient, such as booking appointment electronically. Moreover, doctors can use the system to communicate urgent reports regarding the spread of newly discovered pandemics such as Coronavirus. System testing and evaluation are also offered.