Markaların yeni medya mecrasında kültürel görünümü
Cultural apprearance of brands in the new media
  1. Tez No: 676145
  2. Yazar: BERNA URUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sosyal medya kullanıcılarının sayısının her geçen gün artması glokal markaların günümüzde sosyal medyada daha görünür olmasına sebep olmuştur. Glokal içerik üretiminin“küresel düşün, yerel davran”stratejisini göz önüne alarak yapılması marka için faydalı olacaktır. Bu sayede hedef kitle o markaya karşı duygusal anlamda bağlılık geliştirebilir. Bu sebeple kimi glokal markalar içeriklerinde yerel özellikteki kültürel etkileri kullanırken, kimi markaların bu anlamda bir içerik oluşturma kaygısına girmediklerini söyleyebiliriz. Bu çalışma, Beko, Persil ve Yves Rocher gibi glokal ölçekli markaların sosyal medyada özel günler için paylaşmış oldukları içeriklerdeki kültürel kodları kullanıp kullanmadığını görebilmeyi hedeflemektedir. Bu sebeple küresel marka değerinde olan bu markaların 2020-2021 yıllarında 6 ayrı Instagram hesabından rastgele seçilmiş özel gün içerikleri göstergebilimsel yöntem ile Rengin Küçükerdoğan'ın geliştirdiği seçmeci ve çok boyutlu yöntem kullanılarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing number of social media users day by day has caused glokal brands to be more visible in social media today. Glocal content production will be beneficial for the brand, taking into account the strategy of“think globally, act locally”. In this way, the target audience can develop emotional loyalty to that brand. For this reason, we can say that while some glocal brands use local cultural influences in their content, other brands do not worry about creating content in this sense. This study aims to see whether global-scale brands such as Beko, Persil and Yves Rocher use the cultural codes in the content they have shared on social media for special occasions. For this reason, the special day contents of these brands, which have global brand value, randomly selected from 6 different Instagram accounts in 2020- 2021 were analyzed using the semiotic method and the selective and multidimensional method developed by Rengin Küçükerdoğan