The relationship between body and space in the road films of Turkey in the context of global capitalism
Küresel kapitalizm bağlamında Türkiye yol filmlerinde beden ve mekân ilişkisi
  1. Tez No: 676144
  2. Yazar: ONUR CİVELEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ERBEK KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada, Türkiye sinemasındaki yol filmlerinin mekân ve beden ilişkisi üzerinden analiz edilmesi hedeflenmektedir. Çalışma; Umut (Yılmaz Güney, 1970), Otobüs (Tunç Okan, 1975), Yol (Yılmaz Güney & Şerif Gören, 1982), Sarı Mercedes (Tunç Okan, 1992), Güneşe Yolculuk (Yeşim Ustaoğlu, 1999), Gitmek: Benim Marlon ve Brandom (Hüseyin Karabey, 2008), Bir Zamanlar Anadolu'da (Nuri Bilge Ceylan, 2011) filmlerindeki sinemasal mekânlarda yolculuk eden sinemasal bedenlerin hareketlilik koşullarını incelemektedir. Çalışmanın odak noktasında, neoliberalizmin mekânsal düzenlemelerinin yol filmlerindeki bedenler üzerindeki kısıtlayıcı etkileri vardır. Yol filmlerinde hareket hâlindeki sinemasal bedenlerin mekânla kurduğu ilişki, bedenin tikel düzeyi ile küresel kapitalizmin tümel düzeyini ekonomi-politik bağlamda bir araya getirerek inceleyen bir yaklaşım aracılığıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relationship of the body and space in the road films of Turkey. The study examines the mobility conditions of cinematic bodies traveling in cinematic spaces in the films Umut (Hope, Yılmaz Güney, 1970), Otobüs (The Bus, Tunç Okan, 1975), Yol (The Road, Yılmaz Güney & Şerif Gören, 1982), Sarı Mercedes (Mercedes mon amour, Tunç Okan, 1992), Güneşe Yolculuk (Journey to the Sun, Yeşim Ustaoğlu, 1999), Gitmek: Benim Marlon ve Brandom (My Marlon and Brando, Hüseyin Karabey, 2008), Bir Zamanlar Anadolu'da (Once Upon a Time in Anatolia, Nuri Bilge Ceylan, 2011). The focus of the study is on the restrictive effects of the spatial arrangements of neoliberalism on the bodies in road films. The relationship of cinematic bodies in motion with space in road films is analyzed through an approach that examines the particular level of the body and the universal level of global capitalism in a political economic context.