İmplant destekli sabit protez uygulamalarında kullanılan materyallerin ı̇mplant ve kemik desteğine etkilerinin sonlu elemanlar analiziyle ı̇ncelenmesi
The effects of different materials used in implant supported fixed prosthesis on stress distribution in implant and bone support: A three dimensional finite element study
- Tez No: 676146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN TURP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu doktora tez çalışmasında implant, protez ve çevre kemik dokusunda oluşan gerilmelerin; restoratif materyal çeşidi, protez tasarımı, çevre kemik desteğinin farklılığı ve kuvvet açısı parametrelerinden nasıl etkilendiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Farklı kemik miktarına sahip sağ alt çene modellerinde implant destekli restorasyonlar sanal olarak modellenmiştir.Küçük ve büyük azı (5-6-7) diş bölgelerine üç adet implant (Institute Straumann® AG,Basel,SwitzerlandStandart Plus Implant 4.1 RN 12 mm) yerleştirilmiştir. İlk modelde implantların tamamı çene kemiğine gömülü vaziyette, ikinci modelde ise implantların boyun kısmı 3 mm açıkta kalacak şekildedir. İmplant destekli kuronların modellenmesinde CAD/CAM destekli restoratif materyaller kullanılmıştır. Bu materyaller monolitik zirkonya (ZirkonZahn Prettau), iki farklı reçine infiltre seramik (GC Cerasmart ve VITA Enamic) ve lityum disilikat ile güçlendirilmiş cam seramiktir. (IPS e.max CAD) Protez tasarımları birleşik ve ayrı ayrı olmak üzere iki farklı şekildedir. Uygulanacak kuvvetin doğrultusu açılı (300) ve dik (900) olmak üzere iki farklı şekildedir. Bukkal tüberküllere ve santral fossaya kuvvet uygulanmıştır. Meydana gelen gerilmeler üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi analiz yöntemi değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre açılı kuvvet uygulanması her durumda daha fazla gerilme oluşumuna sebep olduğu görülmüştür. Restoratif materyal çeşidinin destek kemik ve implant üzerinde oluşan stres dağılımını anlamlı ölçüde etkilemediği görülmüştür. Reçine içerikli kuron materyallerinin, restorasyonda özellikle de kole bölgesinde daha az stres oluşumasını sağladığı görülmüştür. Protez tasarımının birleşik olması yetersiz kemik desteğine sahip çenelerde, özellikle parafonksiyonel alışkanlıkların varlığında, implant ve proteze fazla yük binmesi durumunda tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis, it was aimed to determine how the stresses occurring around the implant, prosthesis and surrounding bone tissue; it is affected by the the restorative material type, prosthesis design, difference of surrounding bone support and the force angle parameters. Implant-supported restorations are modeled virtually in right lower jaw models with different vertical bone height. Three implants (Institute Straumann® AG, Basel, Switzerland Standard Plus Implant 4.1 RN) were placed in the premolar and molar tooth (5-6-7-) areas. In the first model, all of the implants are embedded in the jawbone. In the second model, threads of the implants are 3 mm open. CAD / CAM supported restorative materials were used in the modeling of implant-supported crowns. These materials are monolithic zirconia (ZirkonZahn Prettau), two different resin infiltrated ceramics (GC Cerasmart and VITA Enamic) and glass ceramic reinforced with lithium disilicate (IPS e.max CAD). Prosthesis designs are in two different forms; splinted and nonsplinted. The direction of the force to be applied is in two different forms, oblique (300) and vertical (900). Force was applied to the buccal tubercles and central fossa. The resulting stresses are evaluated using the three dimensional finite element stress analysis analysis method. According to the analysis results, it has been observed that the application of oblique force causes more stress formation in all cases. It has been observed that the type of restorative material does not significantly affect the stress distribution around the support bone and implant. It has been observed that resin infiltrated crown materials provide less stress in the restoration, especially in the neck area. Combination of the prosthesis design can be preferred in jaws with insufficient bone support, especially in the presence of parafunctional habits, in case of excessive load on the prosthesis and implant.