Yasal imar uygulamaları ve yapısal-kentsel mekan sonuçları. Ankara, Gölbaşı örneği
Legal construction practices and their structural urban spatial consequences examples of Ankara, Gölbaşı
  1. Tez No: 67618
  2. Yazar: AYHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. İHSAN SANRI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Kentlerimiz, gün geçtikçe şehircilik açısından çirkin görünümlere sahip ol maktadırlar. Geçmişten süre gelen birtakım hatalar, günümüzde de devam ederek, kentlerimizi bozmaktadır. Kentlerimizin çirkinleşmesine sayısız nedenler gösterilebilir. Ancak bu nedenlerin başında; * imarsız ve ruhsatsız inşa edilen yapılar, * Yasal imar uygulamalarının esnek yönlerinden faydalanarak inşa edilen, şehircilik kavramlarından uzak yapılar gelir. İmarsız ve kaçak yapılan yapıların olumsuzlukları zaten yıllardır çeşitli şekillerde gündeme gelmiştir. Ancak, yasal olarak yapılan yapılardan bir kısmı gerek yönetmelik maddelerinin esnekliği gerekse inşaat aşamasında kontrol yetersizliği nedeniyle, kentlerimizi yaşanmaz bir hale getirmektedir. 'Yasal İmar Uygulamaları ve Yapısal - Kentsel Mekan Sonuçları; Ankara Gölbaşı Örneği" adını taşıyan bu çalışma (3) ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Ankara Gölbaşı ilçesinin tanıtımı, mevcut kriterleri irdelenecektir. ikinci bölümde, Gölbaşı ilçesinin, özel çevre koruma bölgesi olarak incelenmesi, bölge üzerinde yetkili kurumların çalışmaları ve bölgede şehircilik çalışmalarını etkileyici olan Mogan ve Eymir Göllerine ait özellikler anlatılacaktır. Üçüncü bölümde, Gölbaşı imar Uygulamalarının yapısal ve kentsel etkilerinden söz edilecektir. Sonuç bölümünde ise Gölbaşı imar Uygulamalarında ileriye dönük düşünceler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT As time passes, the appearance of our cities is getting uglier in terms of town planning. Some mistakes committed heretofore still continue today and deteriorate our cities. Many reasons may be given for this deterioration. But the main reasons are; * Constructions without developent plans or license and * Building constructions adverse to town - planning by misusing the flexible parts of legal planing practies. The disadvantages of unplanned and illegal constructions have already been talked about for many years. However, some of the legal buildings make our cities hard to live in due to the flexibility of the regulation articles and insufficient control in construction phase. This study, namely“Legal Construction Practices and Their Structural - Urban - Spatial Consequences; Examples of Ankara, Gölbaşı”, consists of three chapters. Chapter I introduces Gölbaşı district of Ankara and examines the present criteria. Chapter II examines Gölbaşı district as special environmental protection area and mentions the studies of the authorized institutions on the region and the characteristics of Mogan and Eymir Lakes which affect studies of town- planning in the region. Chapter mentions the structural and urban effects of Gölbaşı Construction Practices. The conclusion chapter presents the necessary actions to be done in the future in Gölbaşı Constuction Practices.