Konutlarda dünden bugüne ahşap kullanımı üzerine bir araştırma
An Investigation on the use of wood in the house from the past to now
  1. Tez No: 67619
  2. Yazar: FİLİZ ŞENKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TUĞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
I- ÖZET İnsanoğlunun korunma ve barınma gereksinimlerine karşılık olarak ortaya çıkardığı konut kavramı, tarihsel süreç içinde değişim ve gelişimler göstermiş ve günümüzde de içinde yaşadığımız çağa uygun olarak gelişmeye devam etmiştir. Ahşap, bu değişim ve gelişimler sırasında konutun çeşitli alanlarında kullanılan en önemli yapı gereçlerinden biri olmuştur. Ahşap malzemenin günümüzdeki kullanım alanlarının belirlenmesiyle, daha bilinçli ve doğru şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla“ Konutlarda Dünden Bugüne Ahşap Kullanımı Üzerine Bir Araştırma”konulu tez hazırlanmıştır. Bu çalışma altı ana bölümden oluşmaktadır. Yapılan bu çalışmalar; tablo, şekil, grafik ve fotoğraflar yardımıyla desteklenmektedir. Birinci bölümde; çalışmanın amacı, kapsamı ve çalışma yöntemi belirtilmektedir. İkinci bölümde; ahşabın yapısı, özellikleri, işlenmesi ve korunması açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde; ahşabın konuttaki kullanım alanları, dördüncü bölümde de konut yapımında kullanılan ahşabın olumlu ve olumsuz yönleri belirtilmektedir. Beşinci bölümde; Edirne'de yeni yerleşim bölgesinde tesbit edilen belli bir toplu konut alanında yaşayan insanların, pencere doğramalarına ilişkin görüşlerini içeren anket çalışması değerlendirilmektedir. Altıncı bölüm olan sonuç bölümünde ise; ahşap malzemenin fiziksel, mekanik ve estetik özelliklerinin daha iyi bilinmesiyle; yapıda kullanım yerlerinin belirlenmesi, ormanlarımızın gereksiz ağaç israfından korunması ve konutlarda yapı malzemesi olarak kullanılan ahşaptan, maksimum düzeyde faydalanmanın gerekli olduğundan söz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
-II- SUMMARY The concept of house found out by human being for his needs of protection and inhabitation has shown a variation and development along the history and has also kept on improving in accordance with our age in these days. Wood has been one of the most important construction material during these variation and developments. On determining the areas of the wood material usage nowadays; for the purpose of using the wood material more consciously and in a right away; this thesis titled as,“ An Investigation on the use of wood in the houses from the past to now”has been carried out. This study contains six main chapters. The works done have been supported by tables, figures, graphs and photographs. In the first chapter; the objective, the content and method of this study have been presented. The structure, the properties, the working up and the protection of the wood have been explained in the second chapter. In the third chapter the usage areas of wood in houses and in the fourth chapter, the pozitif and negatif aspects of using the wood in building the houses have been pointed out. A study of inquiry containing the wiews of the people living in a mass-housing area, where is a new settlement region in Edirne, about the windows woodwork, has been evaluated in the fifth chapter. In conclusion chapter which is the sixth chapter; on having known better the physical, mechanical and asthetical properties of the wood material; the determination of its usage areas in buildings, the preventation of our forests from unnecessary waste of the trees and the requirement of use of the wood, used as a construction material in buildings, at maximum level have been mentioned.