Posthumanism and ecocriticism in short speculative fiction
Kısa spekülatif kurguda posthümanizm ve ekoeleştiri
- Tez No: 676188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez, 20. yüzyıl spekülatif kurgusunda varolan insanmerkezcilik eleştirisine dikkat çeker, ve analiz eder. Seçilmiş eserlerin analizinde, insanmerkezcilik sonucu oluşan zaafların temsiline odaklanılırken, son zamanlarda ortaya çıkan posthümanizm ve ekoeleştiri gibi eleştirel teoriler, spekülatif kurgunun yalnızca sosyal gelişim habercisi değil, aynı zamanda birçok gerekçesinden biri olduğu iddiasının temelini oluşturur. Bu çalışma, üç ayrı zaman dilimine dağıtılmış dokuz kısa öyküyü analiz etmektedir; spekülatif kurgunun Pulp, Golden Age ve New Wave dönemleri. Yapılan analiz, bu metinlerin yazıldığı dönemlerin politik şartlarına dikkat çeker, bu bağlamda onları kıyaslar ve karşılaştırır. İçerilen metinlerin en eski örnekleri hümanizmin sonunu işaret ederken, daha yeni metinler hümanizmin çöküşüne insanlığın posthümanist felsefe aracılığıyla sınırlarını aşması alternatifini sunar. Bu düşünceyle, Pulp dönemi hikayelerinde teknolojik ve kültürel gelişim korkusu üzerine odaklanılırken, Golden Age öykülerinin odak noktası insanlığın çağdışı humanizm tanımının ötesine geçmesini kabullenmesi olmaktadır. Seçmiş olduğum New Wave hikayeleri ise, tüm varlıkların cefasını önlemek amacıyla insan ve insan olmayanlar ilişkisinin sentezi üzerine odaklanır. İddiam, bu sentezin kendimiz ve tüm diğer varlıkların yaşanabilir bir dünya için gerekli olduğu, çünkü değişimi kabullenmemenin sonucunun topyekün yok oluş olacağıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the critique of anthropocentrism in twentieth-century speculative fiction. While focusing on the representation of the shortcomings of anthropocentrism in the analysis of selected works, this M.A. thesis takes recently emerging critical theories such as posthumanism and ecocriticism as its theoretical framework. The analysis I provide argue that speculative fiction is not only a harbinger of social progress but also one of many catalysts. Therefore, this study analyzes nine short stories, distributed among three separate time periods; the Pulp, Golden Age and New Wave eras of speculative fiction. The analysis in this thesis provides the political context under which these texts were written, comparing and contrasting their circumstances. While earlier texts signal the end of humanism, later ones provide this downfall with an alternative; transcendence through a posthumanist philosophy. To this end, the Pulp era stories are focused on a fear of technological and cultural progress, while Golden Age stories focus on humanity's acceptance of its evolution into more than its antiquated definition. In this regard, selected New Wave stories provide a synthesis through the merging of human and non-human agents into a relationship that is no longer detrimental to all beings involved. I argue that this synthesis is essential to provide ourselves and all other things a habitable environment, because the alternative to embracing change is total annihilation.