A posthumanist ecocritical reading of Maggie Gee's The Ice People and Jeanette Winterson's The Stone Gods: Recontextualising the ecological centre
Maggie Gee'nin The Ice People ve Jeanette Winterson'ın The Stone Gods eserlerinin posthümanist ekoeleştirel okuması: Ekolojik merkezin yeniden bağlamlandırılması
- Tez No: 822969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM CAN YAZGÜNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Jeanette Winterson ve Maggie Gee'nin kültür/doğa ikiliğine yönelik tutumlarını posthümanist ekoeleştirel bakış açısıyla incelemekte ve insanın kültür ve doğa ile bağlantısına ilişkin yaklaşımlarını tartışmaktadır. Bu tez, doğa ve kültür arasındaki ayrılığa karşı olan ilişkiye odaklanmaktadır. Bu bağlamda, yalnızca etik ve çevresel bakış açılarını incelemekle kalmayan daha kapsamlı ekoteorik ortama da yerleştirmektense bunun yerine doğa, insan ve siborglar üzerine insan merkezci ve ekolojik bakış açılarının nasıl yeniden yapılandırıldığına dair cevaplar önermektedir. Bu nedenle, posthümanizm ve çağdaş ekoeleştiriden yararlanan bu çalışma, The Ice People ve The Stone Gods adlı bu romanlarda insanların doğadan üstün olarak değil, kültürlerin, doğanın ve teknolojilerin bir parçası olarak tasvir edildiğini ileri sürmektedir. Bu iki eser, çevreyi bozan sömürücü sistemleri ve ekolojik değersizleştirilmiş uzamların açıklanmasını tehlikeye atan sosyal baskı altındaki insanları ön plana çıkarmaya çalışmakla birlikte bahsedilen merkezi düşünce sistemini sürekli değişim ve iletişim içinde olan sınırları ile bir şekilde temsil ederek yeniden inşa etmektedir. Anahtar Kelimeler Bedenler arası geçişkenlik, göçebe öznellik, ekoeleştiri, insan ötesi, The Stone Gods, The Ice People, sibernetik varlık
Özet (Çeviri)
This study examines Jeanette Winterson's and Maggie Gee's attitudes towards the culture/nature dichotomy from a posthumanist ecocritical standpoint, discussing their approaches regarding the association of humans with culture and nature. The thesis focuses on the connectedness between nature and culture as opposed to their separation. It also sets the conversation into a more extensive ecotheoretical setting, which does not just study our ethical and environmental perspectives; instead, it suggests answers for how we reconstruct our anthropocentric and ecological views on nature, humans, and cyborgs. Drawing on posthumanism and contemporary ecocriticism, thus, this study contends that in these novels, The Ice People and The Stone Gods, humans are not portrayed as superior to nature but as part of cultures, nature, and technologies. These two works foreground the exploitative systems that degrade the environment and socially oppressed people who are the explication to ecologically devalued spaces and rebuild the thought of the centre by representing it as variable and replaceable with its margins. Key Words Trans-corporeality, nomadic subjectivity, ecocriticism, posthuman, The Ice People, The Stone Gods, cyborg