Meme kanseri için seçici östrojen reseptörü düzenleyici (SERM) adayı olarak 1-(difenilboranil)piperidin ve trifenilboranamin türevi bileşiklerin in siliko yöntemler ile araştırılması
Investigation of 1- (diphenylboranyl) piperidine and triphenylboranamine derivative compounds as selective estrogen receptor modulator (SERM) for breast cancer by in silico methods
  1. Tez No: 676191
  2. Yazar: ESRA ÇETİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kanser, değişik organlarda hücrelerin kontrolsüz çoğalmasından oluşan, klinik görünümü, tedavisi ve yaklaşımı birbirinden farklı olan bir hastalıklardır. Erkeklerde en yaygın olan akciğer, prostat, kolorektal, mide ve karaciğer kanseriyken, kadınlarda meme, kolorektal, akciğer, servikal ve tiroid kanseri olarak sıralanmaktadır. Meme kanserini tedavisinde kanseri engelleme mekanizmalarından birisi östrojen reseptörünün inhibe edilmesidir ve bu amaç doğrultusunda SERM inhibitörleri araştırılmaktadır. Bu çalışmada 40 adet 1-(difenilboranil)piperidin türevi ve 40 adet trifenilboranamin türevi bileşiklerinin SERM inhibitörü olma özellikleri in siliko yöntemlerle araştırıldı. Bu amaç doğrultusunda sözü edilen bor bileşikleri B3LYP-D3/6-31G(d) seviyesinde su fazında optimize edildi. IR ve NMR spektrumları aynı seviyede hesaplanarak yapıların spektral karakterizasyonları tamamlandı. Söz konusu yeni bor bileşiklerinin meme kanserine karşı etkinliklerinin öngörülebilmesi amacıyla tamoksifen benzeri 30 molekül ve bunların deneysel verileri kullanılarak QSAR analizi gerçekleştirildi. Türetilen 8 model kendi içlerinde değerlendirilerek en etkin model belirlendi ve yeni bor bileşiklerinin teorik IC50 değerleri hesaplandı, tamoksifenin sonucu ile karşılaştırıldı. QSAR analizi sonunda 19 molekülün etkili olabileceğine karar verildi. Seçilen bor bileşiklerinin moleküler doking analizi gerçekleştirildi ve elde edilen sonuçlar tamoksifenin sonuçları ile karşılaştırılarak 3 bileşiğin etkili olabileceği, özellikle 1 bor bileşiğinin potansiyelinin yüksek olduğu anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
Cancer is a disease that consists of uncontrolled proliferation of cells in different organs, and their clinical appearance, treatment, and approach differ from each other. While the most common cancer in men is lung, prostate, colorectal, stomach and liver cancer, it is listed as breast, colorectal, lung, cervical and thyroid cancer in women. One of the cancer prevention mechanisms in the treatment of breast cancer is the inhibition of the austorege receptor, and SERM inhibitors are being investigated for this purpose. In this study, the SERM inhibitor properties of 40 new 1- (diphenylboranil) piperidines and 40 triphenylboranamine derivatives were investigated using silico methods. For this purpose, the said boron compounds were optimized in the water phase at the B3LYP-D3/6-31G (d) level. The spectral characterizations of the structures were completed by calculating the IR and NMR spectra at the same level. QSAR analysis was performed using 30 tamoxifen-like molecules and their experimental data in order to predict the effectiveness of these new boron compounds against breast cancer. The most efficient model was determined by evaluating the 8 derived models among themselves, and the theoretical IC50 values of the new boron compounds were calculated and compared with the result of tamoxifen. At the end of the QSAR analysis, it was decided that 19 molecules could be effective. Molecular docking analysis of related compounds was carried out and the results obtained were compared with the results of tamoxifen, and it was understood that 3 compounds could be effective, especially 1 boron compound had a high potency.