Döviz kuru oynaklığında asimetrik uzun dönem bağımlılık
The asymmetric long-range dependence in the exchange rate volatility
- Tez No: 676219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KENAN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ekonomik faaliyetlerin gelişimine katkı sağlayan finansal piyasalar, ekonomik serbestleşme ile büyük bir gelişim göstermektedir. Teknolojik gelişmelerle birlikte birçok yatırımcı için kazanç kaynağı olan finans piyasaları, herkes tarafından ulaşılabilir olmaktadır. Döviz kuru belirsizliklerinin yüksek olması ve yatırımlar üzerindeki beklenen getirinin azalması gibi nedenler uluslararası yatırımcıların uzun dönemli yatırım faaliyetlerinde negatif etki yaratabilmektedir. Döviz kurunda meydana gelen oynaklıklar; ekonomik istikrar, dış ticaret, finansal piyasalardaki yatırım kararları için etkin bir role sahiptir. Bu nedenle de oynaklığın modellenmesi ekonomik aktörler ve politika yapıcılar için önemli olmaktadır. Tez kapsamında, döviz kurundaki oynaklığın yapısının ortaya çıkartılmasında günlük verilerinden faydalanılarak, döviz kuru serisinin uzun/kısa hafıza yapısı incelenmekte ve kurulan ARFIMA-FIGARCH tipi ortalama-varyans modellerin istatistiksel olarak anlamlılığı sorgulanmaktadır. Döviz kurunda meydana gelen oynaklık üzerinde negatif şokların etkisinin pozitif şoklara oranla daha fazla olduğu ve uzun dönemde dengeye ulaşıldığı tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Financial markets, source of income for investors and accessible within technological developments, contributes to the development of economic activities together with economic liberalization. However, the effects of fluctuations in the exchange rates and its uncertainties, especially on economic stability, foreign trade balance, and etc., have a negative impact on the long-term investment decisions and activities in financial markets due to the decreases in expected returns on investments. Therefore, modeling the structure of volatility is important for economic actors and policy makers. Within the scope of the thesis, the long and short range dependent structure of the exchange rate series is examined to reveal the structure of the volatility in the exchange rate and the statistical significance of the established ARFIMA-FIGARCH type mean-variance models is investigated by using daily data. It is determined that the effect of negative shocks on the volatility in the exchange rate is greater than that of positive shocks, and the balance is reached in the long term.