Indonesian Turkish Scholarship (YTB) alumnae's role in government sector as Turkish government public diplomacy tool towards Indonesia
Endonezya Türk Bursu (YTB) mezunlarının Endonezya'ya doğru Türk hükümeti kamu diplomasi aracı olarak devlet sektöründeki rolü
  1. Tez No: 676291
  2. Yazar: RAESITA RAKHMAWATI ROSADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL SAYIMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kamu diplomasisi uygulamaları, uluslar arasındaki ilişkilerin sürdürülmesinde önemli bir rol oynar. Kamu diplomasisi, uluslararası kamuoyunu kendi lehine yönlendirmeyi ve ülkeleri hakkında olumlu bir algı oluşturmayı amaçlayan faaliyetler olarak kabul edilmektedir. Kamu diplomasisi, uluslararası ilişkilerde baskı veya tehdit yerine hedef kitleyi ikna etmeye çalışan yumuşak gücü temsil eder. Küresel olarak artan iletişim, kamu diplomasisini devletlerin dış politikalarını ve bu politikalara yönelik uluslararası kamuoyunu açıklamada önemli bir araç haline getirmiştir. Kamu diplomasisi, hedefine ulaşmak için çeşitli araçlar kullanır. Bunlardan biri baştan çıkarma ve ikna etme, en önemli yönü ise kültür. Kültürün kullanımı, toplumlar ve kalıcı bağlar yaratan ülkeler arasında yakın ilişkiler yaratır. Türkiye bu gücü fark etti ve çeşitli kurumlar aracılığıyla kamu diplomasisini hayata geçirdi. Bu kurumlardan biri de Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığıdır (YTB). Bu ajans, Türkler ve yurt dışında yaşayan tüm ilgili topluluklar için kamu diplomasisi faaliyetlerini yürütmektedir. Özellikle bu çalışmanın konusu, YTB tarafından uluslararası öğrencilerin eğitimine finansman sağlamak amacıyla uygulanan Türkiye Burs Programıdır. Türkiye Bursu, uluslararası öğrencilere burs desteği sağlamayı ve Türkiye ile ülkeleri ve kültürleri arasında iyi ilişkiler kurmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, uluslararası ilişkilerde kamu diplomasisi ile Türkiye Burs Programının Türk kamu diplomasisi uygulamalarındaki rolü arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışma ayrıca, Türkiye Bursları (YTB) Alumnae'nin Endonezya Devlet Sektöründe Türkiye'nin Endonezya'ya Yönelik Kamu Diplomasisi Olarak Rolünü değerlendiriyor. Bu amaçla araştırma, kamu diplomasisi teorisinin üç boyutunu kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public diplomacy practices play an important role in maintaining relationships between nations. Public diplomacy is considered activities that aim to direct the international public opinion in their favor and build a positive perception about their countries. Public diplomacy represents soft power in international relations that seeks to persuade the target audience rather than giving pressure or threat. The increasing communication globally has made public diplomacy a vital tool to explain the states' foreign policies and international public opinion towards these policies. Public diplomacy uses several tools to accomplish its target. One of them is using temptation and persuasion, and the most crucial aspect is culture. The use of culture creates close relations between societies and countries that create lasting ties. Turkey realized this power and implemented public diplomacy through several institutions. One of these institutions is the Presidency for Turks Abroad and Related Communities (YTB). This agency carries out public diplomacy activities for Turks and all related communities living abroad. Specifically, this study's subject is Turkey's Scholarship Program that is implemented for funding the education of international students by YTB. Turkey Scholarship aims to provide scholarship support for international students and build good relations between Turkey and their countries and cultures. This study examines the relationship between public diplomacy in international relations and Turkey Scholarship Program's role in Turkish public diplomacy practices. The study further evaluates the Turkish Scholarship (YTB) alumnae's role in Indonesia's government sector as Turkish government public diplomacy tool towards Indonesia. For this purpose, the research utilizes the three dimensions of public diplomacy theory.