İstanbul Sözleşmesi maddelerinin İslam hukuku açısından değerlendirilmesi
Articles of the İstanbul Convention evaluation in terms of Islamic law
  1. Tez No: 676292
  2. Yazar: ESMA MERVE ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS ARAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tam adı 'Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi' olan İstanbul Sözleşmesi, İstanbul'da Avrupa Konseyi üyelerinin imzasına açılmıştır. İstanbul'da imzalandığı için de bu şekilde isimlendirilmiştir. Türkiye, sözleşmeye imza atan ilk devletlerden biri olmuştur. Sözleşmenin etkisiyle ülkemizde birçok düzenleme yapılmış ve“6284 Sayılı Kanun”çıkarılmıştır. Sözleşme, imzalandığı günden beri büyük tartışma konusu haline gelmiştir. Tartışmalar genelde; eşcinsel birliktelikleri onaylamak, nikah akdi dışındaki birliktelikleri saymak, aile kurumunun kutsallığının tehdidi, örf-adet ve dini uygulamalara karşı tutum gibi konular üzerinden gerçekleşmiştir. Çalışmamızda, tartışmaya konu olan bu konuları İslam Hukuku çerçevesinde değerlendirdik. Sözleşme maddelerinin müspet yönleri bulunmakla birlikte bütüncül olarak değerlendirecek olursak; aile ve ahlak açısından sebep olacağı zararlar daha fazla olabilir. Sözleşme şiddeti, sadece kadına şiddet boyutuyla ele almaktadır. Şiddetin sorumlusunu da toplumsal cinsiyet kalıplarına bağlanmaktadır. Kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasından öte; kadınlara ayrıcalıklı haklar verilmesini öngörmektedir. İslam dininde ise insana, insan olduğu için bir takım haklar vermektedir. Bu bağlamda kişinin mensup olduğu din bile önem arz etmemektedir. Kadın ve erkeğin mutlak eşitliği öngörülürken, cinsiyetler arası farklar göz ardı edilmektedir. İslam ise kadın erkek ilişkisini eşitlik üzerine değil; adalet ve hak -sorumluluk dengesi üzerine kurgular. İslam'da kutsal bir emanet olarak görülen kadın, nikah akdi ile güvence altına alınmakta ve mehir gibi bir takım özel haklar verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Istanbul Convention, whose full name is“The Prevention of Violence Against Women and Domestic Violence”, was opened for signature by the members of the Council of Europe in Istanbul. It was named that way because it was signed in Istanbul. Turkey was one of the first states to sign the convention. With the effect of the contract, many regulations were made in our country and the“Law No. 6284”was enacted. The contract has been the subject of great debate since the day it was signed. Discussions are generally; Approving same-sex partnerships, counting non-marriage marriages, the threat of the sanctity of the family institution, and attitudes towards customs and religious practices. In our study, we evaluated these controversial issues within the framework of Islamic Law. Although the articles of the contract have positive aspects, if we evaluate them holistically; The damage to the family and morality may be greater. The Convention deals with violence only in terms of violence against women. The responsible of violence is also attributed to gender stereotypes. Beyond ensuring gender equality; envisages giving privileged rights to women. In Islam, on the other hand, man gives certain rights because he is a human being. In this context, even the religion of the person does not matter. While the absolute equality of men and women is envisaged, the differences between the sexes are ignored. On the other hand, Islam is not about equality between men and women; constructs on justice and right-responsibility balance. The woman, who is seen as a sacred trust in Islam, is guaranteed by the marriage contract and some special rights such as mahr are given.