Türkiye Burslari as the public diplomacy instrument of republic of Türkiye: Constructing Türkiye's nation branding by Indonesian Türkiye scholarship awardees
Türkiye Cumhuriyeti'nin kamu diplomasisi aracı olarak Türkiye Bursları ve ulus markalaşması inşası: Endonezyalı Türkiye bursiyelerleri
  1. Tez No: 792338
  2. Yazar: MOHAMAD FAJAR HAQI ISMAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÖKALP KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından yürütülen Türkiye Bursları (TS), Türk Hükümeti tarafından T.C. vatandaşı olmayanlara lisans, yüksek lisans, doktora, araştırma için tam burs olanakları sunmakta ve yabancı ülkelerin kamu çalışanlarına Türkçe dil eğitimi sağlamaktadır. Endonezya, bursun başladığı 2012 yılından bu yana bu bursu alan ülkelerden biri haline gelmiştir. Uluslararası ilişkilerin bilimsel bağlamında TS, Türkiye Bursları, Türkiye ile Endonezya arasında Türkiye'yi olumlu bir imajla tanıtmayı ve kamu diplomasisi için insanları yetiştirmeyi amaçlayan bir etki yaratma politikasıdır. Bu tezde burs programının sekiz yılı boyunca, bu bursun Türkiyenin Endonezya toplumundaki imajını (ulus markalaşması) ne ölçüde etkileyebildiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Türkiye Scholarship (TS) managed by an institution as Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) is a policy of providing full scholarships by the Turkish Government to the international community (non-Turkish citizens) for undergraduate, master, doctoral, research in Türkiye, and Turkish language training for foreign government employees. Since its establishment in 2012, Indonesia had become one of the recipient countries of this scholarship. TS in the scientific context of international relations is a practice of public diplomacy that aims to introduce Türkiyein a positive image and grow the people for people's diplomacy between Türkiye and Indonesia. During the eight years TS was founded, it is interesting to study the extent to which this scholarship can influence Türkiye's image (nation branding) in Indonesian society.