Attitudes of EFL instructors towards e-learning
Yabancı dil olarak ingilizce öğretim görevlilerinin çevrimiçi eğitime karşı tutumları
- Tez No: 676306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma yabancı dil olarak İngilizce öğretim görevlilerinin çevrimiçi öğrenmeye karşı tutumlarını, ve bir çevrimiçi öğrenme ortamındaki motive edici ve engelleyici faktörleri incelemeyi hedeflemektedir. Bu olay çalışmasında, öğretim görevlilerinin tutumlarını incelemek için hem nitel hem de nicel veri toplanmıştır. Bir vakıf üniversitesinin İngilizce Hazırlık Birimi'nden 33 öğretim görevlisine tutumları incelemek için beşli Likert tipi ölçek verilmiştir. Bunun yanında, katılımcılardan motive edici ve engelleyici faktörleri de verilen listeden seçmeleri ve bunları sıralamaları istenmiştir. Buna ek olarak, 5 öğretim görevlisine tutumları, motive edici ve engelleyici faktörleri daha iyi anlamak için açık uçlu sorulu bir ölçek de verilmiştir. Açık uçlu sorulu ölçeğe verilen cevaplar içerik analizine tabi tutulmuştur. Sonuçlar göstermektedir ki, öğretim görevlilerinin çevrimiçi öğrenmeye karşı tutumları kısmen olumludur. Katılımcılar en güçlü motive edici faktör olarak teknik desteği, ve engelleyici faktör olarak da kurumsal politika yokluğunu işaret etmektedir. Bu çalışmanın bir başka amacı da cinsiyet, öğretmenlik deneyimi, ve önceden gördükleri eğitimin tutumlarla ilişkisini ortaya koymaktır. Bulgular değişkenler arasında önemli bir ilişki ortaya koymamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out the attitudes of EFL instructors towards e-learning and some motivators and barriers in an e-learning environment. In this case study, both qualitative and quantitative data were collected to investigate instructors' attitudes. 33 instructors from the English Preparatory Unit of a foundation university were given a five-point Likert-type scale to investigate attitudes. Besides, participants were asked to select motivators and barriers from the list given and then rate these items. Furthermore, an open-ended survey was given to 5 instructors to better understand attitudes, motivators, and barriers. The responses to open-ended questions were subjected to content analysis. Results showed that participants have a moderately positive attitude towards E-Learning. Participants considered technical support as the most important motivator and the lack of institutional policy as the most important barrier in an e-learning environment. Another aim of this study was to find out how gender, teaching experience, and prior training relate to attitudes towards e-learning. The findings showed no significant relationship between the variables.