Orlicz uzaylarında p-Amemiya normuna göre birim yuvarların incelenmesi
Investigating unit balls in Orlicz spaces endowed with p-Amemiya norm
  1. Tez No: 676322
  2. Yazar: ESRA BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZTOP KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezin amacı genel anlamda fonksiyonel analizin kapsamındaki bir konuyu soyut harmonik analiz bakış açısıyla yorumlamaktır. Genel olarak bir X Banach uzayı için B(X) kapalı birim yuvarının uç noktalarının kümesinin kapalı olması gerekmez. M. Wisła ve A.S. Granero, Orlicz uzaylarının birim yuvarının uç noktalarının kümesinin kapalılığını, daha geniş bir norm sınıfı olan p-Amemiya normlarına göre incelemiştir [7, 17]. Bu tez kapsamında ise [7], [9] ve [17] çalışmaları derlenerek, genel ölçü uzayı yerine G lokal kompakt grup ve sol Haar ölçüsü için ele alınmıştır. İlk olarak p-Amemiya normları tanıtılmış ve önemli özellikleri verilmiştir. Daha sonra Orlicz uzaylarının birim yuvarlarının uç noktalarının kümesinin kapalılığı sırasıyla p=∞, p=1 ve 1
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to interpret a topic that is generally in the scope of functional analysis from the point of view of abstract harmonic analysis. In general the set of extreme points of the closed unit ball B(X) of a Banach space X does not need to be closed. M. Wisła and A.S. Granero examined the closedness of the set of extreme points of the unit ball in Orlicz spaces for p-Amemiya norms which is a wider class of norms [7, 17]. In the thesis, the works of [7], [9] and [17] have been discussed in the context of a locally compact group G and the left Haar measure instead of a general measure space. First, p-Amemiya norms were introduced and significant properties of these norms were given. Then the closedness of the set of extreme points of the unit balls in Orlicz spaces has been examined with respect to the p-Amemiya norms for the cases of p=∞, p=1 and 1