Empirical examination of transmission model of customer inspiration in telecommunication sector of Afghanistan and Turkey
Afganistan ve Türkiye telekomünikasyon sektöründe müşteri ilhamının aktarım modelinin ampirik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 676363
  2. Yazar: HAMAYOUN GHAFOURZAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma, Müşteri İlhamını Aktarma Modelini ve Uyarıcı–Organizma–Tepki (S–O–R) Modelini entegre ederek Kabil ve Ankara'daki telekom sektöründe sırasıyla uyarı, organizma ve tepki olarak sosyal medya pazarlamasını, müşteri ilhamını ve satın alma niyetini ampirik olarak araştırmayı amaçlamaktadır. Kâbil (Afganistan) ve Ankara'da (Türkiye) Google Form aracılığıyla 800 geçerli anketten elde edilen veriler SPSS 24 istatistik paket program aracılığıyla analiz edilmiştir. Söz konusu tez çalışmasının hipotezlerini sınamak amacıyla korelasyon analizi, regresyon analizi ve yol analizi kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeklerin güvenirlik ve geçerliklerini sınamak amacıyla Cronbach's Alpha, KMO ve Bartlett's testi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında Kâbil ve Ankara'daki telekom sektöründeki müşterilerin, sosyal medya pazarlamasından ilham aldığı ve satın alma niyetine ilham verdiği, Müşteri İlhamının Aktarıma Modeline uygun olduğu görülmüştür. Bu nedenle bu çalışma müşteri ilhamındaki bir boşluğu ele almakta olup literatür için değerli perspektifler sunmaktadır. Ayrıca söz konusu bu çalışma, aynı zamanda telekomünikasyon şirketleri ve paydaşları için sağlam bir uygulama temeli sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to empirically investigate the social media marketing, customer inspiration, and purchase intention as the stimulus, organism, and response, respectively, in the telecom sector in Kabul and Ankara by integrating the Transmission Model of Customer Inspiration and Stimulus–Organism–Response (S–O–R) Framework. Totally 800 valid questionnaires collected through Google Form in Kabul (Afghanistan) and Ankara (Turkey) were analyzed by SPSS 24. To examine the suggested hypotheses, correlation analysis, regression analysis, and path analysis were employed. For examining, the reliability and validity of adopted scales, Cronbach's Alpha, KMO and Bartlett's tests, and Confirmatory Factor Analysis (CFA) were used. The results reveal that the customers have inspired-by social media marketing and inspired-to purchase intention in the telecom sector in Kabul and Ankara, which is in line with the Transmission Model of Customer Inspiration. This research, therefore, addresses a gap in customer inspiration and offers valuable perspectives for the literature. This research also provides a sound basis of implications for telecom companies and their stakeholders.