Biberde yüksek sıcaklık stresi altında potasyum sülfatın kökten ve yapraktan uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkileri
Effects of root and foli̇ar appli̇cati̇on of potassi̇um sulfate onyi̇eld and quali̇ty under hi̇gh temperature stress i̇n pepper
  1. Tez No: 676370
  2. Yazar: LALE ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELDEREM AKHOUNDNEJAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Küresel ısınma ile gerçekleşen yüksek sıcaklıkların tarımda yetiştiriciliği engelleyebileceği düşünülmektedir. İklimde oluşan değişikliklerden dolayı değişen çevre şartlarına dayanıklı tür ve çeşit geliştirmenin yanında bitkinin dayanıklılığı arttırılmalıdır. Açık ve örtü altı yetiştiriciliğinde en çok üretilen sebzelerden birisi de biberdir. Deneme Şırnak ili idil ilçesinin Çığır köyünde gerçekleştirilmiştir.40 gün arayla iki ayrı dikim yapılmıştır. Gübre olarak potasyum sülfat uygulanmıştır. İlk potasyum gübrelemesi dikimden 30 gün sonra yapılmıştır. Potasyum sülfat (K2SO4), yapraktan (0-1%-2%-3%) ve kökten (0-5-10-20 kg/dekara) uygulanmıştır. Potasyum sülfatın yaprak ve kökten uygulanması ile biber bitkilerinin yüksek sıcaklık stresi altında verim ve kaliteye etkisi araştırılmıştır. Denemede yeşil aksam değerlendirmesi, yapraklardaki klorofil miktarı, yaprak sıcaklığı, yaprak oransal nem içeriği(RWC), yaprak kuru ağırlık oranı, membran zararalanmaları, ölçülmüştür. Ayrıca meyve en ve boyu, ortalama tane ağırlığı, toplam meyve verimi, meyve kuru ağırlık oranı, meyve eti sertliği, pH, meyve et kalınlığı, SÇKM, tohum sayısı, yaprakta (Ca, K, N) ve meyvede makro ve mikro besin elementleri (Ca, K, Mg, N, Cu, Fe, Mn, Zn) konsantrasyonları analiz edilmiştir. Deneme sonucuna bakıldığında potasyum sülfatın yeşil aksam kuru ağırlığını, yapraklardaki klorofil oranını, yeşil aksamda azot(N),K içeriğini arttırmış iken yeşil aksamda Ca değerini azaltmıştır. Meyve kalite parametrelerinden olan meyve eti sertliğini, kalınlığını, kuru madde miktarını, arttırmıştır. Yüksek sıcaklık stresinde %2+yaprak ve 5+toprak uygulaması meyve verimini arttırmıştır. Sonuç olarak yüksek sıcaklık stresi altında uygulanan gübrenin meyve verim ve kalitesini arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is thought that high temperatures due to global warming may prevent cultivation in agriculture.In addition to developing species and varieties that are resistant to changing environmental conditions due to changes in the climate, the durability of the plant should be increased..One of the most produced vegetables in open and greenhouse cultivation is pepper. The trial was carried out in Çığır village of İdil district of Şırnak province, Two separate plantings were done 40 days apart. The first potash fertilization was done 30 days after planting. Potassium sulfate (K2SO4) was applied at (0-1%-2%-3%) from leaves and roots (0-5-10-20 kg/da).The effect of potassium sulphate on the yield and quality of pepper plants under high temperature stress was investigated by foliar and root application. Evaluation of green parts, amount of chlorophyll in leaves, leaf temperature, leaf relative moisture content (RWC), leaf dry weight ratio, membrane damage were measured in the experiment. In addition, fruit width and length, average grain weight, total fruit yield, fruit dry weight ratio, fruit flesh firmness, pH, fruit thickness, SÇKM, number of seeds, macro and micro nutrient elements (Ca, K, N) and fruit in the leaf (Ca, K, N). Ca, K, Mg, N, Cu, Fe, Mn, Zn) concentrations were analyzed. Considering the results of the experiment, potassium sulfate increased the dry weight of the green parts, the chlorophyll ratio in the leaves, the nitrogen (N), K content of the green parts, while it decreased the Ca value in the green parts.It increased the hardness, thickness and dry matter content of fruit flesh, which are among the fruit quality parameters. In high temperature stress, 2%+leaf and 5+soil application increased fruit yield.. As a result, it was determined that the fertilizer applied under high temperature stress increased fruit yield and quality.