Beşikdüzü (Trabzon) yöresi heyelan tehlike analizleri
Landslide hazard analyses of Beşikdüzü (Trabzon) region
  1. Tez No: 676371
  2. Yazar: KÜBRA TEZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezin amacı, Beşikdüzü ilçe sınırlarını kapsayan alanda heyelanlara yönelik olasılıksal ve fiziksel model tabanlı tehlike analizlerinin gerçekleştirilmesidir. Bu amaçla, ilk olarak Google Earth uydu görüntülerinden yararlanılarak gözlenen heyelan alanlarının envanter haritası hazırlanmış, belirlenen yenilme alanları arazi çalışmalarıyla denetlenmiştir. Toplam 11 heyelan lokasyonundan alınan örselenmiş ve örselenmemiş zemin örnekleri ile birim yoğunlukları, kıvam limitleri ve kayma direnci parametreleri belirlenmiştir. Çalışma alanına ait 1:25.000 ölçekli ve Harita Genel Müdürlüğü tarafından üretilen sayısal topoğrafik haritalardan yararlanarak Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamında 10 m mekânsal çözünürlüklü sayısal yükseklik modeli (SYM) üretilmiş, SYM'den ikincil topoğrafik veriler elde edilmiştir. Yağış tetiklemeli meydana gelen heyelanların zamansal tekrarlanma olabilirlikleri için Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden temin edilen yağış verileri istatistiksel olarak analiz edilmiş, alansal olabilirlikleri için alansal büyüklük-frekans analizleri gerçekleştirilmiştir. Fiziksel modele dayalı duyarlılık değerlendirmesi Shalstab matematiksel modeli kullanılarak elde edilmiş, olasılıksal yöntemlerden Lojistik Regresyon (LR) ve Destek Vektör Makineleri (DVM) yöntemleriyle de üretilen duyarlılık haritaları ile karşılaştırılmıştır. Yağış değerlerinden yola çıkarak 1, 2, 5, 10 ve 20 yıllık tekrarlanma periyotları ve alansal büyüklük olabilirliği belirlenen eşik değerleri dikkate alınarak alanın olası heyelan tehlike haritaları üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is the realization of probabilistic and physical model-based hazard analyses for landslides in the area covering the borders of Beşikdüzü district. For this purpose, firstly, an inventory map of the observed landslide areas was prepared using Google Earth satellite images, and the determined failure areas were inspected by field studies. Unit densities, Atterberg limits and shear resistance parameters were determined with disturbed and undisturbed soil samples taken from a total of 11 landslide locations. Using the 1:25,000 scale digital topographic maps of the study area produced by the General Directorate of Mapping, a 10 m spatial resolution digital elevation model (DEM) was produced in the Geographical Information Systems (GIS) environment, and secondary topographic data were obtained from the DEM. For the temporal recurrence probabilities of the landslides triggered by precipitation, the precipitation data obtained from the General Directorate of Meteorology were statistically analyzed, and spatial magnitude-frequency analyzes were performed for the spatial possibilities. The susceptibility assessment based on the physical model was obtained using the Shalstab mathematical model and compared with the susceptibility maps produced by the probabilistic Logistic Regression (LR) and Support Vector Machines (SVM) methods. Based on the precipitation values, the possible landslide hazard maps of the area were produced by taking into account the 1, 2, 5, 10 and 20-year recurrence periods and the threshold values determined by the areal magnitude.