Matematikte akademik yılmazlığı yordayan değişkenlerin incelenmesi: Bir açıklayıcı madde tepki modellemesi uygulaması
Investigation of variables predicting academic resilience in mathematics: An explanatory item response modeling application
- Tez No: 676372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KİLMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada matematikte akademik yılmazlığı yordayan değişkenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 355 kız ve 198 erkek olmak üzere toplamda 553 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma betimsel araştırma niteliğinde olan ilişkisel araştırma desenine göre yürütülmüştür. Araştırmada Matematikte Akademik Yılmazlık Ölçeği ve kişisel bilgiler formu yardımıyla veriler toplanmıştır. Öğrencilerin matematikte akademik yılmazlık özellikleriyle cinsiyet, matematikte akademik başarı, matematik kursuna katılım durumu, anne ve baba eğitim durumu değişkenleri arasındaki ilişki Açıklayıcı Madde Tepki Modellemesi (AMTM) ile araştırılmıştır. Verilerin analizinde ilk aşamada Madde Tepki Kuramı (MTK) kapsamında Kısmi Kredi Modeli kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre öğrencilerin matematikte yılmazlık algılarının matematikte akademik başarılarına göre farklılaştığı görülmüştür. Araştırmanın ikinci aşamasında cinsiyet, anne ve baba eğitim durumu değişkenlerine göre Madde Tepki Kuramı'na dayalı olarak ölçme değişmezliği analizleri yapılmış olup cinsiyet alt gruplarında ölçme değişmezliğinin sağlanamadığı görülmüştür. Üçüncü ve son aşama olarak cinsiyet, anne ve baba eğitim durumu değişkenlerine göre alt gruplarda ölçek maddelerinin Değişen Madde Fonksiyonu (DMF) analizleri yapılmıştır. Sonuçta sadece baba eğitim durumu alt gruplarına göre bir maddede DMF tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the variables that predict academic resilience in mathematics. The study group of the research consists of 553 high school students, 355 female and 198 male. The research was carried out according to the relational research design, which is a descriptive research. In the research, data were collected with the help of Academic Resilience Scale in Mathematics and personal information form. The relationship between students' academic resilience in mathematics and the variables of gender, academic success in mathematics, participation in mathematics courses, and educational status of parents were investigated by Explanatory Item Response Modeling (EIRM). In the analysis of the data, the Partial Credit Model was used within the scope of Item Response Theory (IRT) in the first stage. According to the results of the analysis, it was seen that the students' perceptions of resilience in mathematics differed according to their academic success in mathematics. In the second stage of the research, measurement invariance analyzes were made based on the Item Response Theory according to the variables of gender, mother and father education status, and it was observed that there was no measurement invariance in gender subgroups. As the third and final stage, the Differential Item Function (DIF) analyzes of the scale items were performed in the subgroups according to the variables of gender, mother and father educational status. As a result, DIF was determined in only one item according to the father's educational status subgroups.