Yeni fenil kinolinonların sentezi saflaştırılması, karakterize edilmesi ve sitotoksik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, purification, characterization and investigation of cytotoxic properties of new phenyl quinolinones
- Tez No: 755006
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnsan dokusu üzerinde kontrolsüz hücre çoğalmasına sebep olan yolakların aktive olması ve apoptotik yolla ölmesi gereken hücrelerin ölümlerinin engellenmesi kansere sebep olmaktadır. Bu süreçte en etken rol oynayan hücre içi ve hücre dışı sinyal yolaklarını uyaran veya baskılayan sfingolipit mekanizmasının hücre hasarı ve hücre ölüm olaylarında önemli görevler üstlendikleri tespit edilmiştir. Sfingolipidlerden oluşan ve hücrelerde ikinci haberci olarak davranış gösteren seramid, seramid-1 fosfat (C1P), sfingozin ve sfingozin-1fosfatın (S1P) hücre döngüsü, apoptoz ve inflamasyon üzerinde etkisi büyük önem arz etmektedir. Bu türler arasındaki dengenin bozulması kanserin ilerlemesine veya baskılanmasına sebep olmaktadır. Hücre içerisindeki bu dengenin korunmasında seramidaz enzim düzeyi çok önemlidir. Akciğer, meme, prostat kanseri gibi çeşitli kanser türlerinde seramidaz enziminin aşırı biriktiği tespit edilmiştir. Bu nedenle seramidaz enzim aktivitesinin baskılanmasının kanser tedavisi için önemli olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, seramidaz enzim baskılayıcısı olarak kinolin ve kalkon hibrit bileşikleri oluşturulmuş ve oluşan bu hibrit kinolinon bileşiklerinin, insan kanser hücre hatlarındaki sitotoksik etkileri incelenerek antikanser ilaç tedavilerinde potansiyel yeni asit seramidaz inhibitörleri olarak keşfedilmesi hedeflenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları, klasik spektroskopik yöntemler (FTIR, 1H NMR, 13C NMR, QTOF-LC/MS)kullanılarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a type of disease thatdevelops as a result of unlimited proliferation of a modified cell due to theloss of control over the mechanisms that ensure normal growth and differentiation.Activating the pathways that cause uncontrolled cell proliferation on humantissue and preventing the death of cells that should die by apoptotic way causecancer. It has been determined that the sphingolipid mechanism, whichstimulates or suppresses the intracellular and extracellular signal pathways,which play the most active role in this process, plays an important role incell damage and cell death events. The effects of ceramide, ceramide-1phosphate (C1P), sphingosine and sphingosine-1 phosphate (S1P), which arecomposed of sphingolipids and act as second messengers in cells, on cell cycle,apoptosis and inflammation are of great importance. Disruption of the balancebetween these species causes the progression or suppression of cancer. The levelof ceramidase enzyme is very important in maintaining this balance in the cell.It has been determined that ceramidase enzyme accumulates excessively invarious cancer types such as lung, breast, prostate cancer. Therefore,suppression of ceramidase enzyme activity is thought to be important for cancertreatment. In this study, quinoline andchalcone hybrid compounds were formed as ceramidase enzyme suppressors and itwas aimed to discover these hybrid quinolinone compounds as potential new acidceramidase inhibitors in anticancer drug treatments by examining theircytotoxic effects in human cancer cell lines. The structures of the synthesizedcompounds were characterized using classical spectroscopic methods (FTIR, 1HNMR, 13C NMR, QTOF-LC/MS).