Xanthoria parietina (L.) Th. Fr. likeni kullanılarak Ankara ilinde yapılan ağır metal biyoizleme (=biyomonitoring) çalışması
The heavy metal biomonitoring study using lichen Xanthoria parietina (L.) Th. Fr. in Ankara province
  1. Tez No: 676403
  2. Yazar: VOLKAN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ankara'daki hava kirliliğinin ağır metal yönünden biyoizlenmesi amacıyla 11 Kasım 2020-21 Nisan 2021 tarihleri arasında 29 şehir merkezi ve 1 şehir dışı kontrol istasyonu olmak üzere toplam 30 istasyonda Xanthoria parietina (L.) Th. Fr. liken örnekleri toplanmıştır. Toplanan liken numuneleri kurutulup temizlendikten sonra AI, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, As, Cd, Pb ağır metallerinin analizleri ICP-MS cihazında, liken numunelerinin klorofil-a ve klorofil-b analizleri ise UV-Spektrofotometre cihazında ölçülmüştür. Ağır metal ölçüm sonuçları ortalaması Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın liken referans değerlerine oranlandığında Cr˃Fe˃Al˃Co˃V˃Cu˃As˃Ni˃Zn˃Pb˃Cd˃Mn şeklinde sıralama oluşmuştur. Şehir merkezinden uzak kontrol istasyonu olarak seçilen Çamlıdere lokalitesi ağır metal ve klorofil yönünden diğer istasyonlara göre beklenildiği gibi daha temiz çıkmıştır. Diğer 29 istasyon sonuçlarına göre Ankara'daki 3 temel hava kirliliği etmenleri sırasıyla motorlu taşıt egzozu, fosil yakıtlar ve sanayi faaliyetleridir.
Özet (Çeviri)
In order to biomonitor air pollution in Ankara in terms of heavy metals, between 11 November 2020 and 21 April 2021, Xanthoria parietina (L.) Th. Fr. lichen samples at 30 stations, 29 of which are in the city center and 1 outside the city as control station were collected. After drying and cleaning the lichen samples collected, the analysis of heavy metals Al, V, Cr, Mn, Fr, Co, Ni, Cu, Zn, As, Cd, Pb was measured in the ICP-MS device, and the analysis of chlorophyll-a and chlorophyll-b of lichen samples was measured in the UV-Spectrophotometer device. When the average of heavy metal measurement results were compared to the lichen reference values of the International Atomic Energy Agency, a ranking was formed as Cr˃Fe˃Al˃Co˃V˃Cu˃As˃Ni˃Zn˃Pb˃Cd˃Mn. Çamlıdere locality, which was chosen as a control station far from the city center, was cleaner in terms of heavy metal and chlorophyll compared to other stations as expected. According to the results of the other 29 stations, the 3 main air pollution factors in Ankara are motor vehicle exhaust, fossil fuels and industrial activities, respectively.