Bazı aspir (Carthamus tinctorius l.) çeşitlerinde farklı azot dozlarının verim ve kalite üzerine etkileri
The Effect of different nitrogen rates on yield and quality of some safflower (Carthamus tinctorius l.) varieties
- Tez No: 67641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHİM TANJU GÖKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
öz Bu araştırma, Bursa Bölgesi'nde üç farklı aspir çeşidinde en uygun azot dozunu belirlemek amacı ile 1995 ve 1996 yıllarında Ziraat Meslek Lisesi arazisinde yapılmıştır. Araştırmada iki aspir çeşidi ( Dinçer 5118, Yenice 5-38) ile bir aspir hattı ( 5-154) kullanılmıştır. En uygun azot dozunu belirlemek amacı ile de 5 farklı azot dozu (0,4,8,12 ve 16 kg/da N ) uygulanmıştır. Deneme 4 tekrarlamalı tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre tertiplenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre tane verimi bakımından hem çeşitler arasında ve hem de azot dozları arasında istatistiki olarak önemli farklılıklar bulunmuştur. Dincer5118 ve Yenice 5-38 çeşitleri 5-154 aspir hattından daha yüksek tane verimi vermiştir. Azot dozları içerisinde en yüksek tane verimi 40 ve 80 kg/ha N uygulamalarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effect of Different Nitrogen Rates on Yield and Quality of Some Safflower ( Carthamus tinctorius L. ) Varieties. This research was carried out to determine the most suitable nitrogen rate for two varieties and one line of safflower under Bursa conditions in 1995 and 1996 at the experimental field of the Agricultural High School. Varieties used in this study were Dinger 5118, Yenice 5-38 and line 5-154. The rates of applied nitrogen used were 0.40.80.120 and 160 kg N/ha. The experiments were planned on a factorial design of randomized blocks with four replications. According to the results, significant differences were found among nitrogen rates and varieties in terms of seed yield. Varieties; Dinçer 5118 and Yenice 5-38 produced higher seed yield than the safflower line (5-154). 40 and 80 kg/ha amonts of nitrogen produced the highest seed yield at all varieties.