Güneydoğu Türkiye'den bazı Melanargia cinsi (Satyridae, Lepidoptera) üyelerinin tür sınırlarının belirlenmesi ve moleküler taksonomik değerlendirilmesi
Determination of species boundaries and molecular taxonomic evaluation of some Melanargia (Satyridae, Lepidoptera) members from Southeastern Turkey
- Tez No: 676444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL KIZILDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Melanargia cinsi üyeleri Palearktik türler olarak da bilinen siyah-beyaz kanat desenine sahip kelebeklerdir. Cinsin tanımlanmasından günümüze kadar popülasyonlar arasındaki kanat pigmentasyon farklılıkları dikkate alındığında, bu taksonların gerçek tür sayısının belirlenmediği yönünde tartışmalar mevcuttur. Moleküler tekniklerin gelişmesi ile birlikte canlılar arasındaki soy hatlarının ve genetik ilişkilerin belirlenmesi daha güvenilir hale gelmiştir. Son yıllarda Lepidoptera için kullanılan mitokondriyal COI gen bölgesi güvenilir bir DNA barkodu olmuştur. Bu çalışma ile Türkiye'nin güney ve doğu bölgelerinden toplanan Melanargia larissa, M.grumi, M.hylata, M.syriaca ve M.russiae popülasyonlarının barkodlanması ile cinsin diğer barkodlanmış popülasyonları arasındaki genetik uzaklıkların ve filogenetik ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Genetik uzaklık analizleri Kimura-2 Parametresi ile ABGD metodu kullanılarak yapılmıştır. Filogeni tahminleri ise Komşu katılım, Bayesiyan yaklaşım ve Maksimum olabilirlik algoritmaları ile yapılandırılan filogenetik ağaçlar üzerinde değerlendirilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre larissa, grumi, hylata ve syriaca popülasyonları arasındaki genetik farklılık tür seviyesinde değildir. Ayrıca M,russiae popülasyonlarının tek bir soyhattından gelen monofiletik gruplar halinde ağaçlarda kümelenen kararlı bir tür olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Members of the Melanargia genus are butterflies with a black and white wing pattern, also known as the Palearctic species. Considering the differences in wing pigmentation between populations from the identification of the genus to the present, there is a controversy that the actual number of species of these taxa has not been determined. With the development of molecular techniques, determining the lineages and genetic relationships between organisms has become more reliable. In recent years, the mitochondrial COI gene region used for Lepidoptera has become a reliable DNA barcode. This study, it was aimed to determine genetic distances and phylogenetic relationships between other barcoded populations of the genus by barcoding Melanargia larissa, M.grumi, M.hylata, M.syriaca, and M.russiae populations collected from southern and eastern regions of Turkey. Genetic distance analyzes were performed with Kimura-2 Parameter and ABGD method. Phylogeny estimates were evaluated on phylogenetic trees constructed with Neighbor-joining, Bayesian inference and Maximum likelihood algorithms. According to the analysis results, the genetic difference between the larissa, grumi, hylata and syriaca populations is not at the species level. It has also been determined that M. russiae populations are stable species that cluster in trees in monophyletic groups from a single ancestry.