The effect of contour and configuration on visual crowding
Kontur ve konfigürasyonun görsel kalabalık üzerindeki etkisi
- Tez No: 676450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Görsel kalabalık, çevreleyici uyaranların varlığı nedeniyle hedef belirleme performansının zayıflamasını ifade eder. Görsel kalabalık çalışmaları çoğunlukla düşük seviyeli uyaran ortamları için sunulsa da yüzler ve konfigürasyon gibi yüksek seviyeli ortamlarda da gözlenmektedir. Bu çalışma, kalabalık sahnelerde kontur tipinin (keskin kenarlı-eğri kenarlı) ve konfigürasyon tipinin (rastgele-pürüzsüz) etkisini iki deney ile araştırmayı amaçlamaktadır. Hiyerarşik ve havuzlama modellerinin varsayımlarına dayanarak, keskin kenarlı konturların eğri kenarlı olanlara göre daha hızlı ve daha doğru tepki vereceğini varsaydık. Her iki modele göre, nesneler bir hiyerarşi izlenerek adım adım tanınır ve keskin kenarlı konturlar, basit çizgiler ve kesişim noktaları içermesi nedeniyle bir tanımlama avantajına sahip olabilir, ancak dairenin üçgenin sahip olduğu gibi belirgin bileşenleri yoktur. Ayrıca rastgele konfigürasyon denemelerinin, düzenli ve düzensiz olanlara kıyasla daha iyi sonuç oranlarına sahip olmasını beklenir çünkü gruplama, hedef ve çeldirici uyaranlar arasındaki benzerlikler nedeniyle hedefin tespitini zorlaştırabilir. Sırasıyla konfigürasyonu ve konturu kontrol ettiğimiz iki deney gerçekleştirdik. Sonuç değişkenleri olarak reaksiyon sürelerini (ms) ve doğruluk oranlarını (yüzdelik) karşılaştırdık. İlk deneyin sonuçları, keskin kenarlı kontur avantajının hem doğruluk hem de reaksiyon süresi analizinden elde edildiği hipotezini doğrulamıştır. Ayrıca, rastgele yapılandırmalar beklediğimiz gibi daha doğru yanıtlandı. Bununla birlikte, konfigürasyonun ana etkisi reaksiyon sürelerine yansımadı. İkinci deneyin motivasyonu, rastgele ve düzenli konfigürasyonlara uyumsuz bir kontur tipi ekleyerek yüksek seviyeli uyaran özelliklerinin etkisini bulmaktır. Sonuçlarımız, tanımlama performansı için kalabalık sahnelerde keskin kenarlı konturların ve rastgele konfigürasyonların avantajını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Visual crowding refers to poor target identification performance due to the presence of flankers. Even though crowding studies mostly presented for low level stimulus settings, it is observed in high level settings as well such as faces and configuration. This study is aimed to investigate the effect of contour type (sharp-edged vs curve-edged) and configuration type (random vs smooth) with two experiments in crowded scenes. We hypothesized that the sharp-edged contours should be reacted faster for and more accurately compared to the curve-edged ones due to assumption of hierarchical and pooling models. According to both models, objects are recognized in a hierarchical way such that low-level and high-level features are orderly processed in the cortex. Sharp-edged contours might have an identification advantage due to comprising simple lines and intersections whereas circle does not have obvious components as the triangle has. We also expected that random configuration trials to have better outcome rates compared to regular and irregular ones because grouping can make detection of the target harder due to the similarity between target and flankers. We performed two experiments where we controlled configuration and contour respectively. We compared reaction times (ms) and accuracy rates (percentage) as outcome variables. Results of the first experiment have confirmed the hypothesis that the advantage of sharp-edged contour was obtained from both the accuracy and reaction time analysis. Also, random configurations were responded more accurately, as we had expected. However, main effect of configuration was not reflected on the reaction times. The second experiment was motivated to find the impact of high-level stimulus features by adding an incongruent contour type to smooth and regular configurations. Our results indicated the advantage of sharp-edged contours and random configurations in crowded scenes for identification performance.