Melih Cevdet Anday'ın İçerdekiler oyununun Stanislavski sistemi ile incelenmesi
Research of Melih Cevdet Anday's play called 'İçerdekiler / insiders' with Stanislavski technique
  1. Tez No: 676506
  2. Yazar: SILA CAN BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. EROL İPEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Konstantin Stanislavski, tiyatro sanatı içerisinde oyuncu, yönetmen, eğitimci ve idareci olarak var olan ve kendi deneyimlerinden yola çıkarak oyunculuk alanında sistem önerisinde bulunan ilk kuramcıdır. Stanislavski Sistemi olarak da adlandırılan sistem, dünyada tiyatro eğitimi veren birçok kurumda öğretilmektedir. Stanislavski'nin kurduğu sistem, oyuncuların çalışılacak oyun ve rolleri üzerinde doğa yasaları ve akıl yolundan ilerleyerek mantıksal bir yaklaşım kurmalarının yollarını sunmaktadır. Oyunculardan, role ait tüm tinsel ve fiziksel öğeleri bir araya getirmelerini bekleyen Stanislavski, karşılaşılacak engellerin nasıl aşılacağı konusunda da yollar sunmaktadır. Oyuncuların ya da yönetmenlerin, çalışılacak oyunu ve rolleri bir anda kavramaları mümkün olmadığından sistem, geçirdiği birçok aşama sonucunda, rollerin yaratım süreçleri içerisinde, oyunların nasıl incelenmesi gerektiği konusunda önermelerde bulunmaktadır. Böylece bir rol çalışmasında, izlenilecek yollar da belirlenmiş olmaktadır. Bu çalışmada; Stanislavski'nin önerdiği sistemin öğeleri çerçevesinde Melih Cevdet Anday'ın İçerdekiler adlı oyunu üzerinden metin düzeyinde incelenmesi yapılmıştır. Bulgulanan sonuçların oyunu çalışmak isteyen oyunculara rolün yaratım süreci, metin üzerinden verili koşulların incelenmesi konularında yardımcı olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Konstantin Stanislavski is the first theorist to exist as an actor, director, educator and administrator in the art of theatre and to suggest a system in the field of acting based on his own experiences. The system, also called the Stanislavski Technique, is taught in several institutions providing theatre education in the world. The system established by Stanislavski offers the actors the ways of forming a reasonable approach on the plays and roles to be studied by following the laws of nature and the way of reason. Stanislavski expecting the actors to bring together all the spiritual and physical elements of the role also offers ways how to overcome the obstacles to be encountered. Since it is not possible for the actors or directors to grasp the play and the roles to be studied at once, as a result of the many phases it has gone through, the system makes suggestions on how plays should be examined within the creation process of roles. Therefore, the methods to be followed in a role play are determined. In this study; within the framework of the elements of the technique suggested by Stanislavski, Melih Cevdet Anday's play“İçerdekiler / Insiders”was examined at text level. The results founded were aimed to help the players who want to study this play in the subjects of creation process of role and analysing of conditions given from the text