Exploring virtual field trip integration in stem education: Insights from a multiple case study
Stem eğitiminde sanal saha gezi entegrasyonunun incelenmesi: Çoklu durum çalışması
  1. Tez No: 912903
  2. Yazar: GİZEM GÜZELLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 445
Özet
Sanal saha gezileri, öğretmenlere gerçek dünya bağlamlarında öğrenmeyi sınıf sınırlarının ötesine taşıma fırsatları sunan yenilikçi yöntemler sağlamaktadır. Özellikle pandemi sonrası dönemde, sanal saha gezilerinin STEM eğitimi alanında kullanımında önemli bir artış gözlenmiştir. Bununla birlikte, STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) eğitiminde sanal saha gezilerinin etkili kullanımı için uygun pedagojik stratejiler hakkında literatürde sınırlı bilgi mevcuttur. Bu araştırma, lisansüstü bir ders kapsamında ortaokul matematik öğretmenlerinin sanal saha gezisi destekli STEM derslerini mikro-öğretim ortamlarında nasıl tasarladıklarını ve uyguladıklarını incelemektedir. Aynı zamanda, ortaokul matematik öğretmenlerinin STEM ve sanal saha gezi hakkındaki görüşlerini, bu ortamların ders planlarına entegrasyon sürecine yönelik deneyimlerini ve karşılaştıkları zorlukları araştırmaktadır. Araştırmanın yapıldığı lisansüstü dersi kapsamında, ortaokul matematik öğretmenlerinin sanal saha gezileri ile desteklenmiş STEM ders planları geliştirmeleri hedeflenmiştir. Bu bağlamda, çoklu durum çalışması yöntemi kullanılan bu araştırmada, veriler dört matematik öğretmeniyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden, mikro-öğretim ortamında ders uygulamalarının gözlemlerinden ve öğretmenlerin hazırladıkları ders planlarından toplanmıştır. Veriler tematik analiz yöntemiyle sistematik bir şekilde analiz edilmiştir. Bu bütüncül yaklaşım kapsamında, bağlamsal çerçeve olarak sanal saha gezisi entegrasyonu, içerik entegrasyonu, gerçek dünya problemlerinin entegrasyonu, 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesi ve STEM kariyerlerine hazırlık gibi temalar ortaya konulmuştur. Bulgular, bu ortamların STEM eğitimini zenginleştirme potansiyelini ortaya koymuştur. Ayrıca, bu araştırma, ortaokul matematik öğretmenlerinin bu ortamları STEM eğitiminde etkin bir şekilde kullanmadaki tercih ve kararlarının önemini vurgulayarak, etkili entegrasyon stratejileri hakkında öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Virtual Field Trips (VFTs), which offer teachers innovative ways to extend learning beyond the classroom boundaries in real-world contexts, have begun to increase considerably, especially after the pandemic. However, there is limited information in the literature regarding effective pedagogical strategies when utilizing VFTs in integrated STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) education. This study aimed to investigate how middle school mathematics teachers design and implement VFT-supported STEM lesson plans in micro-teaching settings as part of a graduate course. Additionally, it aimed to investigate teachers' views on STEM and VFT environments, their experiences when integrating these environments into the STEM lesson plan, and the challenges they face. The graduate course content was designed to deepen teachers' understanding of integrated STEM education through the strategic use of VFTs as a pivotal educational tool. The study employed a qualitative multiple-case study methodology to explore the integration of VFTs in integrated STEM education. Data were collected through semi-structured interviews with four middle school mathematics teachers, observations of lesson implementations in a micro-teaching setting, and analysis of lesson plans they prepared. The thematic analysis was rigorously conducted. This comprehensive approach facilitated the emergence of critical themes, which include VFT integration as the contextual framework, content integration, emphasis on real-world problem-solving, cultivation of 21st-century skills, and preparation for STEM careers. The findings revealed the potential of VFTs in enriching STEM education. Furthermore, this study highlighted the importance of teachers' choices in efficiently using these environments in STEM education, offering valuable insights into effective integration strategies.