Bilgi yönetiminin örgütsel performansa etkisi: Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşunda araştırma
The effect of knowledge management on organizational performance: Turkey's top 500 industrial enterprises in research
  1. Tez No: 676534
  2. Yazar: ERKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT İRAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın amacı, bilgi yönetiminin firma performansı üzerindeki etkisini İstanbul Sanayi Odası'nın belirlediği en büyük 500 sanayi işletmesi örneğinde analiz etmektir. Ayrıca, araştırmaya katılan firmaların farklı özellikleri açısından bilgi yönetimi uygulamaları arasında anlamlı farklılıklar olup olmadığını ortaya koymak da alt amaç olarak belirlenmiştir. Bilgi yönetimi uygulamalarının alt boyutlarının toplam firma performansı üzerindeki etkisini tespit etmek amacıyla yapılan çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre; bilgi edinme, bilgi entegrasyonu ve bilgi koruma boyutlarının toplam firma performansını pozitif yönlü ve anlamlı etkilediği tespit edilmiştir. Farklılık analizleri sonuçlarına göre; araştırmaya katılan işletmelerin faaliyet süresi, pazar boyutu, Ar-Ge payı ve personel sayısı değişkenleri açısından bilgi yönetimi uygulamalarında anlamlı farklılıklar olduğu, diğer yandan sermaye sahipliği değişkeni açısından bilgi yönetimi uygulamaları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya konulmuştur. Gelecekteki araştırma ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the effect of knowledge management on firm performance in the sample of 500 largest industrial enterprises determined by the Istanbul Chamber of Industry. In addition, it was determined as a sub-objective to reveal whether there are significant differences between knowledge management practices in terms of different characteristics of the companies participating in the research. According to the results of the multiple regression analysis carried out to determine the effect of the sub-dimensions of knowledge management practices on the overall firm performance; It has been determined that the dimensions of information acquisition, information integration and information protection have a positive and significant effect on the overall firm performance. According to the results of the difference analysis; It has been revealed that there are significant differences in knowledge management practices in terms of the variables of activity period, market size, R&D share and number of personnel of the companies participating in the research, on the other hand, there is no significant difference between knowledge management practices in terms of capital ownership variable. Suggestions for future research and researchers are presented.