Analysis of a prey-predator dynamics with a modified holling-tanner model and delay effect
Değiştirilmiş holling-tanner modeli ile bir av-avcı dinamiği analizi ve gecikme etkisi
  1. Tez No: 676533
  2. Yazar: SEMİH SAKARYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHANGİR ÖZEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Doğadaki av ve avcı türler arasındaki ilişkiyi anlamak için uzun yıllardır bir çok matematiksel model ortaya konmuş ve geçtiğimiz yıllarda da bu konu matematiksel ekoloji alanında popülerliğini korumaya devam etmiştir. Araştırmacılar günümüze kadar bir çok model önerip, bunların analizini yaparak doğadaki gerçek ekolojik sistemlere bir açıklama getirmek istemişlerdir ve oluşturdukları bu dinamik sistemler ile av ve avcı nüfusundaki zamanla değişimi göstermeye çalışmışlardır. Av ve avcı nüfusunun bağımlı değişkenler ile temsil edildiği bu dinamik sistemler bir çok açıdan değişim gösterip, lineer veya non-lineer olabilirler. Belirli değişkenler ile bir çok farklı senaryoyu açıklayıp anlamlandırmaya çalışan bu modeller arasında Holling-Tanner modeli de bu ekolojik dinamikleri anlama açısından gerçekçi bir bakış ortaya koyarak, önemli bir model olduğunu kanıtlamıştır. Model, ilk olarak önerildiği 20.yy'ın ikinci yarısından bu yana araştırmacılar için de ilgi çekici bir konu olmuştur. Bütün bunlar ışığında, bu çalışmada da Klasik Holling-Tanner modelini belirli yönlerden değiştirerek üç türü içeren yeni bir dinamik sistem oluşturulmuştur ve oluşturulan bu yeni model ile iki farklı av türünden ve bir avcı türden oluşan ekolojik bir senaryo açıklanmaya çalışılmıştır. Bu senaryo doğrultusunda, birbirleri ile aralarında bir avlanma ilişkisi olmayan iki av türü ve bu iki avı da besin olarak tercih eden bir avcıdan oluşan bir habitat şekillendirilmeye ve bunun açıklaması yapılmaya çalışılıp bir stabilite analizi ortaya konmuştur. Geliştirdiğimiz bu modelden ise bu çalışma boyunca Değiştirilmiş 2.Tip Holling-Tanner modeli olarak bahsedeceğiz. Bu model kullanılarak yapılan stabilite analizinden sonra bu sistem üzerinde bir gecikme etkisinin sonuçları araştırılmıştır. Gecikme değişkeni ile kontrol edilen gecikme etkisinin açıklamak istediği durum ise yeni doğan bir avcı türün kendi başına avlanabileceği olgunluğa gelene kadarki avlanamadığı dönemin bu av-avcı dinamiğine etkisinin nasıl olacağıdır. Bu gecikme etkisi incelenirken bir Hopf çatallanması da gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, yeni geliştirilen Değiştirilmiş 2.Tip Holling-Tanner modeli ile bir av-avcı dinamiği açıklanmış ve gecikme etkisi altında dinamik sistemin davranışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis is to introduce a new dynamic model in order to achieve a better understanding of the biological relations between prey and predators through a new dynamical system that includes a delay effect. The work here focuses on an interaction mechanism between two preys and one predator species and the suggested new model is proposed upon some modifications on the classical Holling-Tanner Type II model. By analyzing the stability of the modified model, the dynamic response of this system is investigated and stability conditions at the equilibrium points are served for both the non-delayed and delayed model. Furthermore, the specific analysis for a Hopf bifurcation is performed. With the numerical simulations at the end of the work, the results are supported numerically.