Karaciğer nakli olan hastaların sosyal destek ve umutsuzluk düzeylerinin belirlenmesi
Determination of social suppport and level of hopelessness of patients with liver transplantation
  1. Tez No: 676569
  2. Yazar: RIZA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, karaciğer nakli olan hastalarda sosyal destek ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte yapılan bu araştırma Fırat Üniversitesi Hastanesi ve İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Organ Nakli Servislerinde Ocak 2020-Haziran 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Yapılan güç analizi sonucunda, çift yönlü önem düzeyinde, 0.05 yanılgı düzeyi, 0.95 güven aralığında, 0.3 etki büyüklüğünde araştırmanın örneklem büyüklüğü 162 hasta olarak belirlenmiştir fakat araştırma 165 hasta ile yürütülmüştür. Veriler, karaciğer nakli yapılmış hastalarla yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırma verileri; Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ), kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi bilgisayar ortamında SPSS 22 (Statistical Package for Social Sciences version 22) programı kullanılarak yapılmıştır. Önemlilik testi olarak, korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
These research was conducted to determine the relationship between social support and hopelessness levels in patients with liver transplantation. These descriptive study was conducted in Fırat University Hospital and İnönü University Turgut Ozal Medical Center Organ Transplatation Services between Jan 2020-June 2021. As a result of power analysis, the sample was determined as 162 patients. The research was conducted with 165 people. Data were collected using face to face interview with patients with liver transplantation. Data were collected via the personal information form, Multidimentional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) Beck Hopelessness Scale (BHS). Data analysis was made in computer environment by using SPPSS 22(Statistical Package Social Sciences version 22) Correlation analysis was used as significance test.