Yabancı gerçek kişilerin türkiye'de taşınmaz mal edinimi
Real property acquisition by foreign real persons in Turkey
- Tez No: 676591
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Taşınmaz Hakları ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Mülkiyet hakkı kavramı, tarihin ilk yazılı anayasası olarak bilinen 1215 tarihli Magna Carta'da kabul edilmiş ve bu hak uluslararası resmi bir belgede ilk kez yer almıştır. Böylece mülkiyet hakkı insan haklarının temel haklarından biri olarak kabul edilmiş ve buna ilişkin gelişen süreçte pek çok düzenleme yapılmaya devam edilmiştir. Ülkemizde ise mülkiyet hakkına ilişkin ilk düzenleme, Osmanlı Dönemi'nde 1856 yılında ilân edilen Islahat Fermanı'nda yer almaktadır. Yine bu fermandan sonra mülkiyet hakkına ilişkin pek çok düzenleme yapılmıştır. Bunların detaylarına çalışmanın içeriğinde değinilecektir. Temel insan haklarından biri olarak kabul edilen mülkiyet hakkı, ülkemizde bulunan yabancı kişiler bakımından da söz konusu olmuştur. Tez konumuz itibariyle yalnızca yabancı gerçek kişilerin taşınmaz mal edinimi detaylıca incelenecek, yabancı tüzel kişilere değinilmeyecektir. Yabancı gerçek kişilerin taşınmaz edinimine dair ülkemizde olan tarihî gelişmeleriyle birlikte günümüzde hangi usul ve esaslara dayalı olarak ne şartlarla taşınmaz edinebildikleri, uygulamanın ne şekilde ilerlediği ve bunların kanunî çerçevelerimiz dâhilinde sınırlamaları, istisnaları ve yasaklamalarına ayrıntılı bir şekilde değinilecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of the right to property was adopted in Magna Carta of 1215, known as the first written constitution of history, and this right was first introduced in an international official document. Thus, the right to property has been recognized as one of the fundamental rights of human rights and many arrangements have been made in the developing process. In our country, the first regulation regarding the right to property is included in the Edict of Islahat which was declared in 1856 during the Ottoman period. After this, many regulations regarding the right to property have been made. Their details will be discussed in the content of the study. Thus, the right to property, which is regarded as one of the fundamental rights of human rights, has also been in question for foreigners in our country. According to the thesis topic, the acquisition of immovable property of only foreign real persons will be examined in detail and foreign legal entities will not be mentioned. With the historical developments in our country regarding the acquisition of real estate by foreign real persons, the conditions and procedures under which they can acquire real estate on the basis of the conditions and the progress of the application and their limitations, exceptions and prohibitions will be mentioned in detail.