Türkiye'de yabacıların taşınmaz ediniminin nicel açıdan irdelenmesi: Ankara, Çankaya örneği
Spaital analysis of real estate acquisition by foreigners in Turkey: Ankara Çankaya example
- Tez No: 695124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÖZDARICI OK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Taşınmaz Hakları ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yabancıların taşınmaz edinimi, geçmişten günümüze önemini koruyan ve yeni düzenlemelere tabii olan bir konudur. Yabancıların taşınmaz edinimi; Devletleri'n egemenliği, tarihi ve coğrafi gibi unsurlara dayalı olarak, tarih boyunca hassasiyetini ve önemini sürdürmüş ve sürdürmeye de devam etmektedir. Ülke menfaatleri ve güvenliği için bu kapsamda yapılan düzenlemelerin gerekliliği ile ilgili çalışmalar yoluyla da vurgulanmaktadır. Bu çalışmada yabancı gerçek kişilerin Türkiye'de taşınmaz edinimleri mekânsal olarak incelenmiş ve geçmişten günümüze bu konuda yapılan düzenlemelere değinilerek diğer ülkelerdeki işleyişler hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmada, yabancıların taşınmaz edinimdeki etkenlerden biri olan vatandaşlık kazanımı ve 6302 yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren yabancıların edinim şartlarının kolaylaştırılması ve buna bağlı olarak son yıllardaki artışlar uyruk, il ve ilçe bazlı olarak incelenmiştir. Bu düzenlemelere göre Türkiye'de yabancıların taşınmaz mal ediniminin kolaylaştırıldığı ve yabancıların bu yönde teşvik edildiği görülmüştür. Bu kapsamda incelenen, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Daire Başkanlığı'ndan elde edilen veriler ışığında Ankara ili Çankaya ilçesi özelinde grafik ve niceliksel incelemeler gerçekleştirilerek konu mekânsal açıdan ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Acquisition of real estate by foreigners is a subject that maintains its importance from past to present and therefore is subject to new regulations. Acquisition of real estate by foreigners; the sovereignty of the states, based on historical and geographical factors, has maintained its sensitivity and importance throughout history. The necessity of regulations for the interests and security of the country is emphasized through the study. Real estate acquisitions of foreign real persons in Turkey are examined spatially and information about the applications in other countries is given by referring to the regulations performed in this regard from past to present. In the study, the acquisition of citizenship, one of the factors in the acquisition of real estate by foreigners, and the facilitation of the acquisition conditions of foreigners since the enactment of the 6302 law, and increase in recent years, were examined on the basis of nationality, province and district. According to these regulations, it has been observed that the acquisition of real property by foreigners in Turkey is facilitated and foreigners are encouraged in this direction. In the light of the data obtained from the Foreign Affairs Department of the General Directorate of Land Registry and Cadastre, graphic and quantitative analyzes were carried out in the Çankaya district of Ankara province.