The voice characteristics of an autonomy supportive and controlling teaching style
Özerkliği destekleyici ve engelleyici öğretim yaklaşımlarını kullanan öğretmenlerin ses özellikleri
- Tez No: 676599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AIKATERINI MICHOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, özerkliği destekleyici ve engelleyici öğretim yaklaşımlarını kullanan öğretmenlerin bu öğretim yaklaşımlarını kullanırken sahip oldukları akustik ses özelliklerini araştırmaktadır. Öğretmenlerin öğrencilerine bir ödevi tanıtırken kullanmaları için özerklik destekleyici ve engelleyici öğretim yaklaşımlarını inceleyen alanyazına dayalı olarak iki Türkçe metin hazırlanmıştır. Bir metin özerkliği destekleyici öğretime karşılık gelen ifadeler içerirken diğer metin özerkliği engelleyici öğretime karşılık gelen ifadeleri içermektedir. Ankara'daki bir özel lisede çalışan, farklı branşlarda öğretmenler olan 8 Türk katılımcının sesleri bu iki metni okurken kaydedilmiş ve ardından ses kayıtları Praat yazılımıyla analiz edilmiştir. Praat yazılımı aracılığıyla gerçekleştirilen ses analizi, özerkliği destekleyici ve engelleyici öğretim yaklaşımlarına karşılık gelen öğretmen sesinin akustik özelliklerini (frekans ya da tını, gürlük, enerji, güç ve konuşma hızı) belirlemiştir. İki farklı öğretim yaklaşımının ses özelliklerindeki farklılıklarını belirlemek için Wilcoxon Signed Rank testi uygulanmıştır. 8 öğretmenden alınan 16 ses kaydının analiz sonuçlarına göre, 14 cümleden 11 tanesinde öğretmenler özerkliği engelleyici öğretim yaklaşımını kullanırken daha hızlı konuşmuştur. Beklentimizin aksine, özerkliği engelleyici öğretim yaklaşımının hâkim olduğu bir cümle daha yüksek tınılı söylenmiştir. Bunun yanı sıra, aynı cümle daha güçlü ve“sert”bir şekilde söylenmiş, beklentilerimizi desteklemiştir. Daha ifadesiz olan ses kayıtlarının hariç tutulduğu tamamlayıcı bir analiz sonucu, daha fazla ses özelliğinde farklılık ortaya çıkmıştır. Bulgular, eğitim uygulamalarını destekleyecek kullanımlar açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study investigated the voice characteristics of an autonomy-supportive and controlling teaching style. Based on the literature describing the autonomy-supportive and controlling motivating style, two texts were prepared to be used by teachers to introduce an assignment to their students. The one text included phrases that correspond to autonomy-supportive teaching (i.e., autonomy-supportive text), and the other text included phrases that correspond to controlling teaching (i.e., controlling text). Voices of eight Turkish high school teachers in Ankara were recorded while they were reading the two texts. Then, the voice recordings were analysed. A voice analysis performed through Praat software identified the external characteristics of teachers' voice (i.e., pitch, amplitude, energy, power and speech rate) that correspond to the autonomy-supportive and controlling motivating style. The Wilcoxon-signed rank test was performed to identify differences in voice characteristics of the two different instructions. Results of the 16 recordings showed that, in 11 out of the 14 sentences, the speech rate of the controlling teaching style was faster. Contrary to my expectations, only one controlling sentence was delivered with a higher-pitched voice. The same sentence was delivered less softly, in a more forceful and“stern”way in the controlling instructions as I expected. A supplementary analysis, in which the recordings of a less expressive voice were excluded, showed more differences in the voice characteristics between the autonomy supportive and the controlling motivating style. The findings are discussed in terms of their applications in supporting instruction as well as the teacher pre-service and in-service programs.