Proje tabanlı STEM eğitiminin 7. sınıf öğrencilerinin bilimsel okuryazarlıklarına ve üretici düşünme becerilerine etkisi
The effect of project-based STEM education on scientific literacy and productive thinking skills of 7th grade students
  1. Tez No: 676610
  2. Yazar: YASEMİN ADANIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılda bireylerin bilim ve teknolojide yaşanan hızlı değişimlere adapte olabilmesi ve katkı sunabilmesi için STEM alanlarında yetişmiş, üretken düşünebilen birer bilim okuryazarı olmaları önemlidir. Bu araştırmada, bitkilerde ve hayvanlarda üreme, büyüme ve gelişme konusunun öğretiminde proje tabanlı fen, teknoloji, mühendislik ve matematik (PB-STEM) eğitiminin öğrencilerin, bilimsel okuryazarlıklarına ve üretici düşünme becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Eylem araştırması olarak tasarlanan ve uygulanan araştırmanın çalışma grubunu, 2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Giresun ilinde bulunan bir ortaokulun yedinci sınıfında öğrenim gören 28 öğrenci oluşturmaktadır. Eylem planına, problemin farkına varılması (tanılama) ve tanımlanması ile başlanmıştır. Ardından probleme yönelik çözümler geliştirilmiş, uygulanmış ve sonuçlar değerlendirilerek sunulmuştur. Uygulamalar 2019 yılı Nisan-Mayıs aylarında sekiz hafta (on iki saat fen bilimleri dersi, altı saat bilim uygulamaları dersi ve ders dışı vakitler) boyunca uygulanmıştır. PB-STEM eğitiminin öğrencilerin bilimsel okuryazarlıklarına etkisini incelenmesi amacıyla uygulama sürecinin başlangıcı ve sonunda ön test ve son test olarak“Bilimsel Okuryazarlık Ölçeği”ve“Bitkilerde ve Hayvanlarda Üreme, Büyüme ve Gelişme Akademik Başarı Testi”uygulanmıştır. Nicel olarak elde edilen veriler SPSS21 programı ile istatiksel olarak analiz edilmiştir. Sürecin, öğrencilerin üretici düşünme becerilerine etkisini incelemek amacıyla ise uygulama süreci boyunca öğrencilerin problemin çözümü için ürettikleri çözüm önerileri“PB-STEM Etkinlik Kitapçığı”,“kamera kayıtları”,“fotoğraflar”ile kayıt altına alınmış ve incelenmiştir. Elde edilen nitel veriler söylem analizi ile analiz edilmiştir. Eylem planı süresince uygulanan PB-STEM eğitiminin yedinci sınıf öğrencilerinin bilimsel okuryazarlıklarının ve üretici düşünme becerilerinin gelişimine etkisinin olumlu olduğu sonucuna varılmıştır. Ulaşılan sonuçlardan yararlanılarak uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this century, it is important for individuals to be scientifically literate, trained in STEM fields and able to think productively, in order for individuals to adapt and contribute to the rapid changes in science and technology. In this research, it is aimed to examine the effects of project-based science, technology, engineering and mathematics (PB-STEM) education on the scientific literacy and productive thinking skills of students in the teaching of reproduction, growth and development of plants and animals. The study group of the research, which was designed and implemented as an action research, consists of 28 students studying in the seventh grade of a middle school in Giresun in the second semester of the 2018-2019 academic year. The action plan started with the (realizing) and definition of the problem. Then, solutions for the problem were developed and applied. The applications were applied for eight weeks (twelve hours of science lessons, six hours of science applications, extracurricular times) in 2019 April-May. In order to examine the effect of PB-STEM education on students' scientific literacy,“Scientific Literacy Scale”and“Reproduction, Growth and Development Academic Achievement Test in Plants and Animals”were applied as pre-test and post-test at the beginning and end of the application process. Quantitative data were analyzed statistically with the SPSS21 program. In order to examine the effect of the process on the productive thinking skills of the students, the solution suggestions produced by the students for the solution of the problem during the application process were recorded and examined with the“PB-STEM Activity Booklet”,“camera recordings”,“photographs”. The qualitative data obtained were analyzed by discourse analysis. It was concluded that PB-STEM education applied during the action plan had a positive effect on the development of scientific literacy and productive thinking skills of seventh grade students. Suggestions were made for practitioners and researchers by making use of the results.