Kosova'da tasavvuf mȗsikȋsi geleneği
The tradition of sufi music in Kosovo
- Tez No: 676613
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Kosova'da Tasavvuf Müziği Geleneği başlıklı doktora tezinin konusu Kosova'da tasavvuf müziğinin müziksel ve sosyo-kültürel bir olgu olarak araştırılmasıdır. Belirlenen konunun, Arnavut veya diğer bilim adamları tarafından şimdiye kadar yapılmış olan katkıları da dikkate alarak problemi bütüncül bir şekilde ele almak suretiyle üzerinde yeterince durulmamış olan bu alandaki boşluğu doldurmayı amaçladığı için önemli ve yararlı olduğu görüşündeyiz. Çalışmamız Kosova gibi spesifik bir yerde tasavvufla ilgili ritüeller ve geleneklerin tamamını kapsayacaktır. Bu çalışmada önemli yeri olan müzikal transkripsiyonlara özel önem atfedilmiştir. Bu çalışmanın esas amaçlarından biri günümüzde Kosova tekkelerinde icra edilen dinî motifli meşhur şarkıların bulunup transkribe edilmesidir. Ancak bu çalışmaya alınan örneklerin tamamını transkripsiyonlar oluşturmamaktadır. Meşhur dinî motifli şarkıların seçiminde farklı varyantları ve yayınlarının seçimi yapılmıştır. Çalışmaya alınan tüm bu malzeme ilgili şark makamları çerçevesinde dizilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The subject of doctoral dissertation entitled Tradition of Sufi Music in Kosovo is the enquiry/study of Sufi music as musical and socio-cultural phenomena in Kosovo. Through addressing the problem in a holistic manner which means taking into consideration the contributions made so far by Albanian or other scientists, we believe that the chosen matter/subject is important and useful as it aims to fill the gap in this area, which has not been sufficiently emphasized/developed. Our research will encapsulate whole of the rituals and traditions related to Sufism in a specific place/case study such as Kosovo. Appropriate/special importance is imputed to musical transcriptions, which have an important emphasis in this study. One of the essential intent/objective of this research is to find and transcribe famous/major songs with religious motifs performed in Kosovo's tekkes today. Nevertheless, not all examples included in this dissertation are transcriptions. In the selection of the famous religious motif songs, different variants and publications were selected. Also entire materials/staples included in the study were adjusted within the framework of the oriental maqams.