Kalecik Karası üzüm üreticisinin tarım sigortasına yönelik yaklaşımlarının analizi: Ankara ili Kalecik ilçesi örneği
Analysis of Kalecik Karasi grape producer's approaches to agricultural insurance: Example of Kalecik district of Ankara province
- Tez No: 676621
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sigortacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Ankara ili Kalecik ilçesindeki Kalecik Karası üzüm üreticilerinin tarım sigortasına yönelik yaklaşımlarının belirlenmesidir. Tarım sigortası yaptıran ve tarım sigortası yaptırmayan üreticilerden elde edilen veriler karşılaştırmalı olarak çalışmada incelenmiştir. Ankara ili Kalecik ilçesindeki 11 köy ve mahalledeki Kalecik Karası üzüm üreticileriyle yüz yüze görüşülerek anket çalışması yapılmıştır. Tarım sigortası yaptıran 20 ve tarım sigortası yaptırmayan 20 olmak üzere toplam 40 üreticiyle görüşülerek tam sayım yöntemi uygulanmıştır. Anket sonucu elde edilen bulgular SPSS 24 programına kodlanarak girilmiştir. Bu program üzerinden yapılan istatistiksel analizde ki-kare testi ve parametrik olmayan Spearman Korelasyon testi uygulanmıştır. Ki- kare testi ve Spearman Korelasyon testinin yanı sıra oransal dağılımlar, ortalama, frekans, standart sapma gibi istatistikler kullanılmıştır. Üreticilere toplamda 54 soru yöneltilmiştir. İlk 14 soruda bireysel özelliklere dair sorular yer almaktadır. Devamında gelen sorularda ise işletme özellikleri ve bilgi kaynakları soruları vardır. Ek olarak, tarım sigortası yaptıran ve yaptırmayan üreticilere birbirinden bağımsız sorular sorulmuştur. Sadece tarım sigortalı üreticilere Likert ölçekli sorular sorularak, sigorta memnuniyet durumları ölçülmüştür. Araştırmada uygulanan ki-kare testi sonuçlarına göre, tarım sigortası yaptırma durumu ile toplam aylık gelir, toplam arazi büyüklüğü, Kalecik Karası üzümünün toplam arazi alanı, son 5 yıl içerisindeki zarar durumu ve tarım sigortası bilgi düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Üreticilerin tarım sigortasına yönelik yaklaşımlarının belirlenmesinde etkili olan en önemli faktörler olduğu belirlenmiştir. Spearman Korelasyon testi sonucuna göre de, satış pazarlama hizmetleri, hasar hizmetleri, poliçe ve ek teminatlar hakkında bilgilendirme soruları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Dolayısıyla birbirleri üzerinde pozitif yönde etkilerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tarım sigortası olmayan üreticilerin ise, mevcut prim miktarını yüksek buldukları ve risklerinin az olması sebebiyle sigorta yaptırmak istemedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the approaches of Kalecik Karası grape producers in Kalecik District of Ankara province towards agricultural insurance. Data obtained from producers who have agricultural insurance and who don't have agricultural insurance were examined comparatively in the study. A survey study was conducted by meeting face-to-face with Kalecik land grape producers in 11 villages and neighborhoods in the Kalecik District of Ankara province. A total of 40 producers were interviewed, including 20 who received agricultural insurance and 20 who didn't receive agricultural insurance, and the full counting method was applied. The results obtained from the survey were encoded into the SPSS 24 program. Chi-square test and non-parametric Spearman Correlation test were applied in statistical analysis conducted through this program. Chi-square test and Spearman Correlation test, as well as statistics such as proportional distributions, mean, frequency, standard deviation were used. A total of 54 questions were asked to the producers. The first 14 questions include questions about individual characteristics. In the following questions, there are questions about business characteristics and information sources. In addition, independent questions were asked to producers who made agricultural insurance and didn't. Only agricultural insured producers were asked Likert-scale questions and insurance satisfaction situations were measured. The study applied the chi-square test according to the results of agricultural insurance status and total monthly income, total land size, Kalecik Karası of the total land area in the last 5 years in the case of damage has been identified and statistically significant relationship between the level of knowledge of agricultural insurance. It has been determined that the most important factors that are effective in determining the approaches of producers to agricultural insurance. According to the results of the Spearman Correlation test, a statistically significant relationship was also found between information questions about sales marketing services, damage Services, Policy and additional guarantees. Therefore, it has been concluded that they have a positive effect on each other. It has been found that producers who don't have agricultural insurance find the current premium amount high and don't want to have insurance because their risks are small.