Psikolojik danışman adaylarının etkili psikolojik danışman nitelikleri, psikolojik danışma becerileri ve sahip oldukları değerleri arasındaki yordayıcı ilişkiler
Predictive relationships between counselor candidates' effective counselor characteristics, psychological counseling skills and their values
  1. Tez No: 676642
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN KURNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DİLMAÇ, DR. TOLGA SEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Psikolojik danışma sürecinin başarısını artırmak için psikolojik danışman adaylarına yönelik araştırmalar yapmak oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, psikolojik danışman adaylarının etkili psikolojik danışman nitelikleri, psikolojik danışma becerileri ve sahip oldukları değerler arasındaki yordayıcı ilişkileri belirleyerek psikolojik danışmanlık pedagojik literatürüne katkıda bulunmaktır. Araştırmaya Türkiye' nin farklı üniversitelerinde eğitim gören psikolojik danışman adayları katılmıştır (n = 524). Araştırmada psikolojik danışman adaylarının etkili psikolojik danışman niteliklerini ölçmek için Etkili Psikolojik Danışman Niteliklerini Değerlendirme Ölçeği (EPNİDÖ), psikolojik danışma becerilerini ölçmek için Danışma Beceri Ölçeği (DBÖ) ve sahip oldukları değerleri ölçmek için ise Değerler Ölçeği (DÖ) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre psikolojik danışman adaylarının etkili psikolojik danışman niteliklerinin psikolojik danışma becerilerini anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür. Ayrıca psikolojik danışman adaylarının sahip oldukları değerleri, psikolojik danışma becerilerini etkili psikolojik danışman nitelikleri üzerinden anlamlı düzeyde yordamaktadır. Elde edilen sonuçlara göre psikolojik danışman adaylarının psikolojik danışma becerilerini geliştirebilmek için değerler eğitimine ve etkili psikolojik danışman niteliklerini geliştirmeye yönelik eğitim müfredatları oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
It is critical to conduct research on counselors-in-training in order to improve the success of the counseling process. The purpose of this research is to add to the psychological counseling pedagogy literature by identifying the predictive relationships between effective counselor characteristics, counseling skills, and their values. In this study, counselors-in-training from various universities in Turkey participated (n= 524). In the study, the Effective Counselor Characteristics Scale was used to measure the effective counseling characteristics of the counselors-in-training; the Counseling Skills Scale was used to measure the counseling skills; and the Values Scale was used to measure the values they have. According to the results of the study, it was seen that the effective counselor characteristics of the counselors-in-training significantly predicted their counseling skills. Moreover, based on their effective counseling characteristics, counselors-in-training' values significantly predicted their counseling skills. According to the results, training curriculum can be developed to improve the counseling skills of the counselors-in-training and to develop the characteristics of effective counselors.