Sınıf eğitimi lisans programının sınıf öğretmeni adayları ve öğretim elemanlarının görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
The evaluation of the undergraduate curriculum of primary school teacherin line with the opinions of primary school teacher candidates and members of the faculty
- Tez No: 807581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY AŞKIN TEKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Öğretmen yetiştirme, eğitim tarihi boyunca üzerinde sıkça tartışılan konulardan biri olmuştur. Gelecek kuşaklarının yetiştirilmesinde ve toplumun şekillenmesinde en önemli paya sahip olan öğretmenlerin nasıl yetiştirileceği konusu üzerine pek çok görüş ortaya atılmıştır. Toplumlar üzerinde inkâr edilemeyecek düzeyde etkisi bulunan bir meslek olan öğretmenlerin eğitimi üzerine gerçekleştirilen bu çalışmada sınıf öğretmeni adaylarının ve öğretim elemanlarının görüşlerinden yola çıkılarak sınıf eğitimi lisans programının değerlendirilmesi, bu sayede geliştirilecek olan lisans programları üzerine öneriler sunması amaçlanmaktadır. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Sınıf öğretmeni adaylarının sınıf öğretmeni yetiştirme süreci hakkındaki düşüncelerine nicel araştırma yöntemlerinden anket yöntemi ile ulaşılmıştır. Öğretim elemanlarının sınıf öğretmeni yetiştirme süreci hakkındaki düşüncelerine ise nitel araştırma yöntemlerinden görüşme yöntemi ile ulaşılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Erzincan Binali Yıldırım, Kafkas, Kastamonu ve Kırşehir Ahi Evran Üniversiteleri Temel Eğitim Bölümü Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim görmekte olan birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf olmak üzere toplam 185 sınıf öğretmeni adayı ile Anadolu, Kafkas, Kastamonu, Kırşehir Ahi Evran ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversiteleri Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı'nda görev yapan 10 öğretim elemanı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Sınıf Öğretmenliği Öğretim Üyelerinin Sınıf Öğretmeni Yetiştirme Süreci Hakkında Görüşme Formu”ve“Sınıf Eğitimi Lisans Programını Değerlendirme Anketi”kullanılmıştır. Araştırmanın sınıf öğretmenleri adaylarından edinilen nicel verilerinin sonucunda teorik ve uygulamalı derslerin sınıf öğretmeni adaylarının görüşlerine göre yeterlikleri incelendiğinde genel kültür derslerinin yeterliğinin meslek bilgisi ve alan eğitimi derslerine göre yeterliğinin düşük olduğu, Sınıf Eğitimi Lisans Programı'ndaki ders sayısının sınıf öğretmeni adaylarının mesleki gelişimleri için yeterli olduğu ve ölçme ve değerlendirme konusunda yeterli olan öğretmenler yetiştirilmesine katkı sağladığı ortaya konmuştur ancak fakültelerin/bölümlerin materyal, laboratuvar ve rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin yetersiz olduğunu sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmeni adaylarının anket sonrasındaki açık uçlu soruya verdikleri yanıtlara göre Okul deneyimi/Öğretmenlik Uygulaması derslerinin ilk sınıflardan itibaren başlaması ve daha fazla döneme yayılması ile uygulama derslerinin ağırlığının artırılması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.Araştırmanın öğretim elemanlarından edinilen nitel verilerinin sonucunda ise sınıf öğretmeninde olması gereken niteliklere ilişkin akademisyen görüşlerine en çok verilen yanıtlar çocukları sevmek ve etkili iletişim becerileri olmuştur. Sınıf öğretmeni adayı yetiştirme sisteminde yapılması gereken yenilik ve değişikliklere ilişkin akademisyen görüşlerine ilişkin en çok verilen yanıtlar uygulamaya dayalı bir eğitim verilmesi ve değişen teknolojiye uyum sağlaması olarak belirlenmiştir. Öğretim elemanlarına göre Sınıf Eğitimi lisans programındaki meslek bilgisi ve alan eğitimi derslerinde uygulamalı içeriklerin ağırlığının artması gerekirken genel kültür derslerinin ise programdaki veriliş dönemlerinin düzenlenmesi gerekmektedir. Programdaki seçmeli dersleri belirleme yetkisinin üniversitelere bırakılıp daha esnek bir program anlayışına geçilmesinin avantaj olduğu, Okul Deneyimi dersinin kaldırılıp ve öğretmenlik uygulamaları ve ders içi uygulamalarının azaltılışının programdaki dezavantajlarından olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Teacher training has been one of the most frequently discussed topics throughout the history of education. Many opinions have been put forward on how to train teachers, who have the most important role in raising future generations and shaping society. In this study on the education of teachers, a profession that has an undeniable impact on societies, it is aimed to evaluate the undergraduate program of primary school education based on the opinions of primary schoolteacher candidates and faculty members and to provide suggestions on the undergraduate curricula to be developed. Descriptive method was used in the research. The opinions of primary school teacher candidates about the primary school teacher training process were obtained through the questionnaire method, which is one of the quantitative research methods. The opinions of the faculty members about the classroom teacher training process were reached by interview method, which is one of the qualitative research methods. The study group of the research consisted of 185 first, second, third and fourth grade classroom teacher candidates studying in the Department of Primary Education at Erzincan Binali Yıldırım, Kafkas, Kastamonu and Kırşehir Ahi Evran Universities and 10 faculty members working in the Department of Primary Education at the Faculty of Education of Anadolu, Kafkas, Kastamonu, Kırşehir Ahi Evran and Muğla Sıtkı Koçman Universities. In the study,“Interview Form about the Primary School Teacher Training Process of Primary School Teaching Faculty Members”and“Teacher Training Questionnaire”were used as data collection tools. As a result of the quantitative data obtained from the primary school teacher candidates, it was concluded that when the adequacy of the theoretical and practical courses according to the opinions of the primary school teacher candidates was examined, it was concluded that the adequacy of general culture courses was low compared to professional knowledge and field education courses, the number of courses in the Primary Education Undergraduate Program was sufficient for the professional development of primary school teacher candidates and contributed to the training of teachers who are competent in measurement and evaluation, but the material, laboratory and guidance and psychological counseling services of the faculties / departments were insufficient. According to the responses of the primary school teacher candidates to the open-ended question after the questionnaire, it was concluded that the School Experience/Teaching Practice courses should start from the first grades and spread over more semesters and the weight of the practice courses should be increased. As a result of the qualitative data obtained from the faculty members of the research, the most common responses to the opinions of the faculty members regarding the qualities that should be in the primary school teacher were loving children and effective communication skills. The most common responses to the opinions of faculty members regarding the innovations and changes that should be made in the primary school teacher candidate training system were determined as providing a practice-based education and adapting to changing technology. According to the faculty members, the weight of applied content should be increased in the professional knowledge and field education courses in the undergraduate program of Primary Education, while the periods of general culture courses in the program should be regulated. It was concluded that leaving the authority to determine the elective courses in the program to the universities and moving to a more flexible program understanding is an advantage, while the abolition of the School Experience course and the reduction of teaching practices and in-class practices are among the disadvantages of the program.