Genelleştirilmiş TL-alt modüller
Generali̇zed TL–submodules
  1. Tez No: 676700
  2. Yazar: FATMA KUŞDİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezin amacı TL-i-alt modül ve TL-θ-i-alt modül yapılarını incelemek, temel özelikleri ve sonuçları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yapılan çalışmaların amacı, çalışmamızda temel olan bazı tanım ve teoremler ifade edilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümü iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda, TL-i-alt modül tanımları verilerek bunlara bağlı özellikler elde edilmiştir. Ayrıca TL-i-alt modüllerin kafes yapılarından özellikle modüler ve dağılımlı kafes yapıları incelenmiştir. İkinci kısımda, TL-θ-i-alt modül tanımları verilerek bunlara ait cebirsel özellikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present thesis is to examine the structures of TL-i-submodule and TL-θ-i-submodule, and to investigate the relationship between their basic features and results. This study consists of two main chapters. In Chapter 1, some definitions and theorems which are crucial for our study are stated. Chapter 2 contains two parts. In the first part, the definition of TL-i-submodule are given. Furthermore, their main properties are presented. In addition, the lattice structures of TL-i-submodules, especially modular and distributive lattice structures, are examined. In the last part, the definition of TL-θ-i-submodules are given and their algebraic characteristics are investigated.