Teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) ile ilgili yapılan araştırmalar üzerine bir meta-analiz çalışması
A meta-analysis study on the researches related to the technological pedagogical content knowledge
- Tez No: 676718
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YANPAR YELKEN, DOÇ. DR. SEDAT KANADLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İçinde bulunduğumuz dijital çağın getirdiği teknolojik gelişmeler eğitim alanında çok büyük etkiler oluşturmaktadır. Özellikle öğrenci yetiştiren öğretmenlerin ve eğitimcilerin etkilendiği hızlı gelişim gösteren teknolojik ilerlemelere uyum sağlaması zorunlu hale gelmiştir. Bu bağlamda Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi çerçevesi ön plana çıkmakla birlikte alanyazında özgün ve birbirinden farklı olarak gerçekleştirilen birçok araştırmayla karşılaşılmaktadır. Bu araştırmanın temel amacını; 2007-2017 yılları arasında uluslararası ve ulusal alanda çalışılmış Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi ile ilgili makale ve tez çalışmalarının derlenerek meta-analiz yöntemi ile incelemek oluşturmaktadır. Bu çalışmaların meta-analiz yöntemiyle analiz edilmesiyle araştırma sonunda elde edilen sonuçları TPAB etkililiğine ilişkin genel bir resmi ortaya koymaktadır. Bu araştırmada; araştırma problemine uygun olarak 2007-2017 yılları arasında yayınlanmış olan 80 deneysel ve 31 ilişkisel çalışma olmak üzere toplam 111 çalışma dâhil edilme ölçütlerine uygun şekilde meta-analize dâhil edilmiştir. Bu araştırmada, çalışmaların seçiminde Dergipark, Proquest, Scopus, ERIC, SSCI, EBSCOHost, Sciencedirect, Taylor & Francis Online, Cabdirect, YÖK (Yükseköğretim Kurulu) Ulusal Tez Merkezi, TOAD, TÜBİTAK, Ulakbim veri tabanları ile ResearchGate, Google Akademik ve Mendeley pdf-referans programından yararlanılmıştır. Araştırmaya dâhil edilme ölçütlerine uyan 111 çalışmada; 824 öğretim elemanı, 4592 öğretmen ve 19397 öğretmen adayı olmak üzere toplam örneklem sayısı 24813'tür. Bu araştırmada etki büyüklüğü indeksi olarak Cohen'in d değeri hesaplanmıştır. Çalışmaların alanyazından toplanması yüzünden genel etki büyüklüğü, Rastgele Etkiler Modeli'ne göre hesaplanmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri çalışma türü (makale, tez), çalışma deseni (deneysel, ilişkisel), yapıldığı bölge (yurtiçi, yurtdışı), kullanılan ölçek türü (geliştirilen, uyarlanan, hazır), katılımcılar (örneklem grubu), cinsiyet ve katılımcı branşlarıdır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri ise TPAB öz-yeterlik, TPAB yeterlilik, TPAB öz-güven ve TPAB bilgi türleridir. Ayrıca, birincil çalışmalarda değerlendirmeye alınmamış olan moderatör değişkenler de bu araştırmada analiz edilmiştir. Bu değişkenler çalışma deseni, yayın türü, örneklem grubu, katılımcı branşı, kullanılan ölçek ve uygulama bölgesi olarak düzenlenmiştir. Meta-analiz sonucunda TPAB uygulamalarının TPAB alt bilgi türlerinde geniş düzeyde etkili olduğu, TPAB uygulamalarının katılımcıların TPAB yeterliliklerinde orta düzeyde etkili olduğu, TPAB uygulamalarının katılımcıların hem TPAB öz-yeterliklerinde hem de TPAB öz-güvenlerinde çok etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. TPAB alt bilgi türlerinin katılımcıların cinsiyetlerine göre TPAB ölçeğinden aldıkları toplam puanların incelenmesi sonucunda erkeklerin puanlarının kadınlara ait puanlardan daha büyük olduğu tespit edilmiştir. TPAB uygulamalarının TPAB yeterliliklerinde cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermediği ortaya çıkmıştır. TPAB uygulamalarının hem TPAB öz-yeterliklerinde hem de TPAB öz-güvenlerinde cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Yayın yanlılığı için yapılan testlerin sonuçlarına göre herhangi bir yanlılık kanıtı bulunamamıştır. Araştırmanın bulgularına ve sonuçlarına dayanarak uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The technological developments brought about by the digital age we are in have a huge impact on education. It has become compulsory to adapt to rapidly developing technological advances, especially for teachers and educators who are educating students. In this context, although the Technological Pedagogical Content Knowledge framework comes to the fore, many studies conducted independently and differently are encountered in the literature. The main purpose of this research is; compiling independent articles and thesis studies on Technological Pedagogical Content Knowledge that have been studied nationally and internationally between 2007-2017 and to examine them with meta-analysis method. These studies are evaluated by meta-analysis method and the results obtained at the end of the study reveal a general picture of TPACK effectiveness. In this research, a total of 111 studies, including 80 experimental and 31 relational studies published between 2007 and 2017 in accordance with the research problem, were involved in the meta-analysis method in accordance with that inclusion criteria. In this research, Proquest, Scopus, ERIC, SSCI, EBSCOHost, Sciencedirect, Taylor & Francis Online, Cabdirect, YÖK National Thesis Center, TÜBİTAK, TOAD, Ulakbim, Dergipark databases and ResearchGate, Google Academic and Mendeley pdf-reference program were used. In 111 studies that comply with the inclusion criteria; total sample number is 24813 including 824 teaching staff, 4592 teachers and 19397 teacher candidates. In this study, Cohen's d value was accepted as the effect size index. Because of collecting the studies from the literature, the overall effect size was calculated by the Random Effects Model. The independent variables of this research are study type (article, thesis), study design (experimental, relational), region of practising (national, international), scale type (developed, adapted, ready), participants (sample group), gender and participant branches. The dependent variables of this research are TPACK self-efficacy, TPACK efficacy, TPACK self-confidence and TPACK knowledge types. In addition, moderator variables that couldn't participate in the evaluation in primary studies were also analyzed in this study. These variables are region of practising, study design, study type, sample group, participant branch and scale type. As a result of this meta-analysis research, it was concluded that TPACK practices were very effective in TPACK sub-information types, TPACK practices were moderately effective on participants' TPACK competencies, TPACK practices were very effective in TPACK self-efficacy of participants and TPACK practices were very effective in TPACK self-confidence of participants. As a result of the examination of TPACK sub-information types according to gender, it was determined from the TPACK scale's total scores that males' scores got were bigger than those of females' scores. It has been revealed that TPACK practices do not show a significant difference in TPACK competencies according to the gender variable. It was found that TPACK practices did not make a significant difference in TPACK self-efficacy according to the gender variable. It was revealed that TPACK practices didn't show a significant difference in TPACK self-confidence according to the gender variable. No evidence of publication bias was found according to the results of publication bias analysis. Based on the findings and results of the study, various suggestions have been made for practitioners and researchers.