Erkeklerin boşanma süreci ve bu süreç ile baş etme stratejileri
Men's divorce process and strategies to cope with this situation
  1. Tez No: 676720
  2. Yazar: DUYGU URAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Toplumun temel taşı olan aile, tarihsel süreç içinde en ilkel toplumdan en modern topluma kadar, akrabalık, otorite, çevre veya mülkiyet ilişkileri etrafında konumlanarak karşımıza çıkmaktadır. Aile, fonksiyonları bakımından zaman ve mekân boyutunda farklılıklar gösterebilmektedir. Sosyal bir sistem olarak ele alınan aile, toplumsal dönüşümlerin etkisiyle, aile içi ilişkiler, aile yapısı ve aile türleri gibi birçok noktada kendisine yeni anlamlar yüklerken, bazı özelliklerini de yitirmiştir. Ailenin değişen dinamikleri, sosyo-kültürel ve ekonomik süreçlerin ortaya çıkardığı değişim ve dönüşümler aile birliğinin bozulmasına ve boşanma oranlarının artmasına neden olmuştur. Bu nedenle aile ve boşanma konusu son yıllarda farklı disiplinlerin inceleme alanı olmuştur. Özellikle kadın ağırlıklı yapılan çalışmalar, kadınların boşanma sürecinde yaşadığı sosyal, kültürel ve ekonomik zorlukları üzerinde durmuş, kadının penceresinden boşanmanın ele alındığı gözlenmiştir. Bununla beraber, boşanma deneyiminin diğer aktörü erkekler ile ilgili, kadınlara oranla daha sınırlı çalışmalar yapıldığı görülmüştür. Bu çalışmanın amacı, her iki cinsiyette farklı etkilere sahip olan boşanmanın, erkeklerin deneyimi üzerinden nasıl gerçekleştiğini, onların anlatıları üzerinden analiz etmek üzere temellenmiştir. Bu amaçtan yola çıkarak, erkeklerin evliliğe bakış açısı, boşanma öncesi ve boşanma sonrası sürecin ne şekilde deneyimlendiği, boşanmanın sosyal yaşamlarında yarattığı etki, boşanma ile baş etme stratejileri onların söylemleri üzerinden anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada, nitel araştırma deseninden yola çıkarak boşanmış 30 erkek ile derinlemesine görüşme yapılmış ve veriler toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, erkeklerin boşanma süreçlerinde, üzüntü, yalnızlık gibi duyguları yaşadıkları ancak bu durumu güçlü görünmek adına bastırdıkları, sosyal çevrelerinde ve özellikle arkadaşlık ilişkilerinde değişikliğe gittikleri, ekonomik olarak bu süreçte zorlandıkları ve boşanma sonrası toplumsal hayata adapte olma konusunda ön yargılarla karşılaştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The family, which is the cornerstone of society, is positioned around kinship, authority, environment or property relations from the most primitive society to the most modern society in the historical process. The family, which is treated as a social system, has lost some of its characteristics while imposing new meanings on itself in many points such as family relations, family structure and family types due to the impact of social transformations.The changing dynamics of the family, the changes and transformations caused by socio-cultural and economic processes led to the deterioration of the family unit and the increase in divorce rates. Therefore, the issue of family and divorce has been the subject of scrutiny of different disciplines in recent years. Especially the studies carried out with a focus on women's social, cultural and economic difficulties during the divorce process were emphasized and it was observed that divorce was discussed through the woman's perspective. However, it has been observed that there are more limited studies on men who are other actors of the divorce experience than women. The aim of this study is based on analyzing how divorce, which has different effects in both sexes, occurs through the experience of men through their narratives.Based on this goal, men's view of marriage, how the process is experienced before and after divorce, the effect of divorce on their social lives, strategies for dealing with divorce have been tried to be understood through their discourses.In the treatise, 30 divorced men were interviewed in depth and data were collected based on qualitative research pattern. According to the findings of the research, it has been observed that men experience feelings such as sadness, pessimism, loneliness during divorce periods, but suppress this situation in order to look strong, change in their social circles and especially friendship relations, struggle economically in this process and face prejudices about adapting to social life after divorce.