Sosyal medya kullanım alışkanlıklarının kaba kümeler yardımıyla incelenmesi
Examination of social media usage habits with the help of rough sets
  1. Tez No: 676739
  2. Yazar: GÜLTEN SEVİM YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH FATİH ÖZCAN, DOÇ. DR. NURETTİN BAĞIRMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Dört bölümden oluşan bu tezin birinci bölümü Giriş bölümü olarak ele alınarak literatür taraması yapıldı. İkinci bölüm; Kaba Kümenin kullanım alanları, kaba küme kavramı, kaba kümelere ait özellikler ve teoremler ve kaba kümelere ait yaklaşımları, yaklaşım fonksiyonunun hesaplanmasını gösteren bir örnekten oluşmaktadır. Üçüncü bölümde, sosyal medya kavramı, türleri, örnekleri, sosyal medyanın toplumsal açıdan önemi ve Türkiye'de sosyal medya kullanımı ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bu bölümde aynı zamanda, tezin orijinal kısmını oluşturan“Lise öğrencileri arasında sosyal medya kullanım alışkanlıklarının kaba kümeler yardımıyla incelenmesi”amacıyla öğrencilere uygulanan anketin sonuçlarının değerlendirilmesi yer almaktadır. Dördüncü ve son bölümde ise sosyal medya kullanım alışkanlıklarının kaba kümeler yardımıyla incelenmesi sonucu oluşan verilerin değerlendirilmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The first chapter of this thesis, which consists of four parts, was taken as the Introduction part and a literature review was made. Second chapter; It consists of an example showing the usage areas of the rough set, the concept of rough set, the properties and theorems of rough sets, and the approximations of rough sets, and the calculation of the approximation function. In the third chapter, there is information about the concept of social media, its types, examples, the social importance of social media and the use of social media in Turkey. This section also includes the evaluation of the results of the questionnaire applied to the students with the aim of“Examination of social media usage habits among high school students with the help of rough sets”, which is the original part of the thesis. In the fourth and last chapter, there is the evaluation of the data obtained as a result of the analysis of social media usage habits with the help of rough sets.