Anadolu ve metropol insanının sosyal medya kullanım alışkanlıklarının karşılaştırılması konulu belgesel çalışması
A documentary study on the social media use habits comparison of Anatolian and metropol society
  1. Tez No: 490476
  2. Yazar: SERKAN HASAN ÜSTELCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. BARIŞ ATİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Anadolu ve Metropol insanının sosyal medya kullanım alışkanlıklarını belgesel formatı kullanılarak karşılaştırılmak istenmiştir. Bu bağlamda Türkiye'nin değişik bölgelerinde bulunan illerine gidilerek farklı demografik ve sosyal statüdeki insanlar ile proje kapsamında hazırlanan sorular yöneltilerek röportajlar yapılmıştır. Bu röportajlar kamerayla görüntülenmiş ve video montaj yöntemiyle kurgulanarak belgesel haline getirilmiştir. Çalışmanın ilk kurgulanmış hali bir gösterim etkinliği kapsamında bir gruba izletilmiş ve proje hakkında bir izleyici anketi uygulanmıştır. Bu anket sonucunda çalışma tekrar kurgulanıp son halini almıştır. Belgesel çalışması ekteki video dosyasında“belgesel.avi”ismiyle yer almaktadır. Proje sonucunda Türkiye'nin farklı coğrafyalarında yaşayan insanların sosyal medyaya bakış açılarını ve kullanım alışkanlıklarını karşılaştıran bir belgesel projesi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this project, it was wanted to compare Anatolian people and metropolitan's social media usage habits by using a documentary format. So, interviews have been made with located in diffrent regions of Turkey where people who are diffrent demographic and social status by asking questions related with this project. These interviews were displayed with a camera and the video montage method was made into a documentary. The first edited version of the work has been watched by a group and an audience survey was conducted about the project. The project has been edited again as a result of this work and it took the final state. The documentary work is named“documentary.avi”in the next video file. As a result of the project; a documentary has emerged, which compares social media perpective and social media usage habits of the people live in different regions of Turkey.