Z kuşağının sosyal medya kullanım alışkanlıklarının aile içi iletişime etkisi: Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi örneği
The effect of generation z's social media usage habits on family communication: the case of Sakarya University Faculty of Communication Students
- Tez No: 696985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÇALAPKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Aile, toplumun iletişim ve etkileşim kurduğu ilk yerdir. Yeni iletişim teknolojilerinin ortaya çıkması ile birlikte insanların sosyal medyayı kullanım alışkanlıkları da değişmektedir. Sosyal medyayı kullanım alışkanlıklarının değişmesi, aile içi iletişimi etkilemektedir. Sosyal medyayı kullanım amaçları aile içi iletişimde olumlu ve olumsuz sonuçları ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada Z kuşağı olan üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım alışkanlıklarının aile içindeki iletişime etkileri ön plana çıkarılmaktadır. Bu doğrultuda birinci bölümde Z kuşağı ve sosyal medya, sosyal medya kullanımının aile içi iletişime etkisi incelenerek araştırmanın bulgularına da son bölümde yer verilmiştir. Araştırmanın diğer araştırmalardan farkı ise üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım alışkanlıklarının aile içi iletişime etkisinin Z kuşağı üzerinden ele alınmasıdır. Z kuşağı olan üniversite öğrencilerin sosyal medya kullanım alışkanlıklarının aile içi iletişime etkileri tespit edilirken nicel araştırma yöntemlerinden anket uygulanmıştır. Çalışmada anket Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerine uygulanmıştır. Elde edilen bulgular ise SPSS 25.0 programı ile ölçülmüş ve yorumlanmıştır. Elde edilen nicel bulgular ile etkili bir aile içi iletişimin nasıl olması gerektiği tespit edilecektir. Bulgulara göre öğrencilerin sosyal medya kullanımları aile içi ilişkilerinin olumsuz etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
The family is the first place society communicates and interacts with. With the emergence of new communication technologies, people's habits of using social media are also changing. Changing habits of using social media affects intra-family communication. The purposes of using social media reveal positive and negative results in family communication. In this study, the effects of social media usage habits of generation Z university students on communication within the family are highlighted. Accordingly, in the first part, concepts such as generation Z and social media are included. In the second part, the effect of social media use on family communication is examined and the findings of the research are given in the last part. The difference of the study from other studies is that the social media usage habits of university students are discussed over Generation Z. A questionnaire, one of the quantitative research methods, was applied while determining the effects of social media usage habits of university students with generation Z on family communication. In the study, the questionnaire was applied to Sakarya University Communication Faculty students. The findings obtained were measured and interpreted with the SPSS 25.0 program. With the obtained quantitative findings, how an effective family communication should be will be determined. According to the findings, students ' use of social media does not negatively affect their family relationships.