Diffusion control of successive product generations withrecycling potential
  1. Tez No: 676761
  2. Yazar: NİLSU UZUNLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE NADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği ve Operasyon Yönetimi
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, geri dönüşüm potansiyeli olan dayanıklı bir ürünün iki ardışık neslini satan bir üreticinin satış planlama problemi çalışılmaktadır. Bazı pahalı materyaller, müşterinin geri getirdiği eski-nesil üründen geri kazanılabilir ve yeni-nesil ürününün üretiminde kullanılabilir. Ardışık ürün nesillerinin talebi genelleştirilmiş Norton-Bass yayılım sürecine göre gerçekleşmektedir. Yeni-nesil ürünler için geri dönüşüm operasyonları, geri getirilen eski-nesil ürünlerin miktarıyla kısıtlanmaktadır. Bu modelde, yeni-nesil ürünün talebini kısmen karşılayarak yeni-nesil ürünün yayılım sürecini yavaşlatmanın, üreticinin tüm üretim hattından toplam karını iyileştirip iyileştirmediği araştırılmıştır. Yayılım sürecine yapılan bu manipülasyon, yeterince uzun bir satış döneminde, üretimde geri dönüştürülmüş içerik kullanımının yanı sıra nesiller arası tekrarlayan satın alımını artırabilir. Eski-nesil ve yeni-nesil ürünlerin yayılım eğrileri büyük ölçüde örtüştüğünde ve yeni-nesil ürünün piyasaya sürümü müşteri tabanını kısıtlı miktarda arttırdığında en karlı satış planında talep kısmen karşılanmaktadır. Ancak, eğer ürünler müşterilere sunulan postayla geri gönderme veya fiziksel teslim etme seçenekleri gibi geri dönüşüm programları yerine çoğunlukla takas programları aracılığıyla geri getiriliyorsa, kısmi talep karşılama daha az istenen bir durum olmaktadır. Son olarak, kısmi talep karşılama, eğer çok geç başlatılırsa, işlenmemiş hammaddenin toplam tüketiminin artmasına yol açarak çevresel açıdan zararlı olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study the sales planning problem of a producer who sells two successive generations of a durable good with recycling potential. Certain expensive materials can be recovered from consumer returns of the early-generation product and can be used in manufacturing of the new-generation product. Demands for the successive product generations arrive as a generalized Norton-Bass diffusion process and the recycling operations for the new-generation product are constrained by the early-generation product returns. In this setting, we investigate whether slowing down the new-generation product diffusion by partially satisfying its demand might be profitable for the producer who aims to maximize its total profit from the entire product line. Such manipulation of the diffusion process may improve the use of recycled content in production as well as the cross-generation repeat purchases over a sufficiently long selling horizon. The optimal sales plan involves partial demand fulfillment when the diffusion curves of the early- and new-generation products overlap substantially and the release of the new-generation product only moderately increases the customer base. However, partial demand fulfillment is less likely to be desirable if the product returns mostly arrive through trade-up programs rather than recycling programs such as free mail-back and physical drop-off options offered to consumers. Finally, partial demand fulfillment, if initiated too late, may escalate the overall consumption of virgin raw materials, making it environmentally undesirable.