Parasetamol tayini için elektrokimyasal sensör hazırlanması
Preparation of an electrochemical sensor for determination of paracetamol
  1. Tez No: 676774
  2. Yazar: NESLİHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan bir ilaç etken maddesi olup karaciğer tarafından metobolize olur. Bu yüzden yapılan bu tez çalışmasında karaciğer ve böbrekte hasara sebep olan parasetamolün seçici ve hassas tayini için molibden disülfür (MoS2)–titanyum dioksit (TiO2)/indirgenmiş grafen oksit (rGO) nanokompoziti ile modifiye edilmiş perde baskılı elektrot (SPE) bazlı yeni bir elektrokimyasal sensör (MoS2–TiO2/rGO/SPE) tasarlanmıştır. Bu tasarım, rGO: MoS2–TiO2 oranı, MoS2–TiO2/rGO kompozit miktarının SPE üzerindeki etkisi ve elektrolitin pH'sının hazırlanan sensörün mevcut sinyali üzerindeki parasetamol yükseltgenmesine olan etkisi incelenerek optimize edilmiştir. Hazırlanan sensör (MoS2–TiO2/rGO/SPE), 0,4425 mA mM-1'lık yüksek hassasiyetle ve 0,1-125 µM aralığında doğrusal aralık göstermiştir. Gözlenebilme sınırı (LOD) 0,046 µM olarak bulunmuştur. MoS2–TiO2/rGO/SPE'nin pratik analizlerde Ac tayini uygulanabilirliğini test etmek için, numunelerin 0,1 M fosfat tampon çözeltisi (pH 7,4) ile seyreltilmesinden sonra hazırlanan sensörün yüzeyine birkaç damla 500 mg parasetamol içeren ticari ilaç ve insan idrar numunesi doğrudan uygulandı. Ayrıca, MoS2–TiO2/rGO/SPE'nin seçiciliği, biyolojik sıvılarda olası girişim yapabilecek maddeler varlığında akımdaki değişiklikler izlenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Paracetamol is a drug active ingredient used as pain reliever and antipyretic and is metabolized by the liver as a metabolite. Therefore, in this thesis study, a new electrochemical sensor (MoS2–TiO2/rGO/SPE) based on molybdenum disulfide (MoS2)-titanium dioxide (TiO2)/reduced graphene oxide (rGO) nanocomposite modified on the screen-printed electrode (SPE) for the selective and sensitive determination of paracetamol which causes liver and kidney damage, is designed. This design was optimized by examining the rGO:MoS2–TiO2 ratio, the effect of the MoS2–TiO2/rGO composite amount on the SPE, and the effect of the pH of the electrolyte on the paracetamol oxidation on the current signal of the prepared sensor. The prepared sensor (MoS2–TiO2/rGO/SPE) showed a high sensitivity of 0.4425 mA mM-1 and a linear range of 0.1-125 µM. The limit of detection (LOD) was found to be 0.046 µM. To test the applicability of MoS2-TiO2/rGO/SPE in practical analysis for Ac determination, after diluting the samples with 0.1 M phosphate buffer solution (pH 7.4), a few drops of commercial drug and human urine sample containing 500 mg paracetamol were applied directly to the surface of the sensor prepared. In addition, the selectivity of MoS2-TiO2/rGO/SPE was evaluated by monitoring current changes in the presence of potentially interfering substances in biological fluids.