Büyükada Lev Troçki Evi koruma ve yeniden işlevlendirme projesi
The protection and adaptive reuse project of the Lev Trotsky House in Büyükada
  1. Tez No: 900659
  2. Yazar: AYBERK SOYYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Bu tez, İstanbul Büyükada'da bulunan tarihi Lev Troçki Evi'nin restorasyonu ve yeniden işlevlendirilmesi üzerine bir araştırmayı ele almaktadır. Lev Troçki Evi, önemli tarihi ve kültürel bir yapı olup, Lev Troçki'nin 1929-1933 yılları arasında sürgünde bulunduğu dönemde konakladığı bir mekândır. Bu tez, evin tarihî ve mimari özelliklerini incelemekte ve restorasyon sürecini ele almaktadır. Araştırmanın ilk bölümünde, Lev Troçki Evi'nin tarihî ve mimari önemi vurgulanmıştır. Evin tarihi arka planı, mimari özellikleri ve kültürel değeri incelenmiştir. İkinci bölümde, restorasyonun önemi ve gerekliliği üzerine odaklanılmıştır. Tarihi yapıların korunması ve restorasyonunun kültürel mirasın sürdürülebilirliği açısından önemi vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde, Lev Troçki Evi'nin restorasyon süreci ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Rölöve ve restitüsyon çalışmaları, yapısal analizler ve malzeme analizleri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, restorasyonun pratik aşamaları ve yöntemleri incelenmiştir. Restorasyon sürecinde kullanılacak teknikler, malzemeler ve işçilik detayları ele alınmıştır. Beşinci bölümde, Lev Troçki Evi'nin yeniden işlevlendirilmesi stratejileri ve uygulamaları tartışılmıştır. Ev, kültürel ve tarihi değerlerine saygı duyarak, modern ihtiyaçlara uygun bir şekilde nasıl yeniden işlevlendirilebileceği üzerine çeşitli öneriler sunulmuştur. Sonuç ve tartışma bölümünde ise, yapılan restorasyonun başarıları ve zorlukları değerlendirilmiş, gelecekteki restorasyon projelerine yönelik öneriler sunulmuştur. v Bu tez, Lev Troçki Evi'nin tarihî ve mimari değerini koruma ve gelecek nesillere aktarma çabalarına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Restorasyon süreci ve yeniden işlevlendirme stratejileri üzerine yapılan araştırma, tarihi yapıların korunması ve kültürel mirasın sürdürülebilirliği açısından önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with research on the restoration and re-functioning of the historic Leon Trotsky House in Büyükada, Istanbul. Lev Trotsky House is an important historical and cultural building and was the residence of Lev Trotsky during his exile between 1929 and 1933. This thesis examines the historical and architectural features of the house and discusses the restoration process. In the first chapter of the research, the historical and architectural importance of Lev Trotsky House is emphasized. The historical background, architectural features and cultural value of the house are analyzed. The second chapter focuses on the importance and necessity of restoration. The importance of conservation and restoration of historical buildings for the sustainability of cultural heritage is emphasized. In the third chapter, the restoration process of Lev Trotsky House is discussed in detail. Survey and restitution studies, structural analysis and material analysis are emphasized. In the fourth chapter, the practical stages and methods of restoration are analyzed. Techniques, materials and workmanship details to be used in the restoration process are discussed. In the fifth chapter, strategies and practices for the re-functioning of the Lev Trotsky House are discussed. Various suggestions are presented on how the house can be re-functionalized in accordance with modern needs while respecting its cultural and historical values. In the conclusion and discussion chapter, the successes and challenges of the restoration are evaluated and recommendations for future restoration projects are presented. vii This thesis aims to contribute to the efforts to preserve the historical and architectural value of the Lev Trotsky House and to pass it on to future generations. The research on the restoration process and repurposing strategies makes an important contribution to the preservation of historical buildings and the sustainability of cultural heritage.